12 milyar dolarlık büyüklüğü bulunan züccaciye sektörü, en çok dış ticaret fazlası veren 5 sektör olmasının yanı sıra en çok markalaşan 2 sektörden de bir tanesi. İhracat sıralamasında dünyanın ilk 10 ihracatçısı konumunda olan sektör, iç pazarda da markalaşarak büyümeye devam ediyor. Türkiye'deki güçlü çeyiz kültürü ve değişen trendler iç pazarda hareketliliği sağlarken yaklaşan Anneler Günü'yle birlikte sektörde de hareketlilik başladı. Anneler Günü'nde en çok airfryer, çay kahve makinesi gibi küçük eletrikli ev aletleri, ev tekstili, mutfak eşyaları gibi ürün grupları satılıyor.

Antalya Eğitim Bir Sen’den annelere özel piknik Antalya Eğitim Bir Sen’den annelere özel piknik

ZİRVELER İHRACATA KATKI OLARAK DÖNÜYOR

Züccaciyeciler Derneği Başkanı Mesut Öksüz, sektörün iç pazarda satış ivmesini en çok Anneler Günü'nde ve düğün alışverişinde artırdığını belirtti. Bu dönemde internetten satışların da yoğunlaştığına ve Anneler Günü'nde satışlarda yüzde 50'lik bir artışın yaşanacağına dikkat çeken Öksüz, 7 milyar dolar ihracat hedefi doğrultusunda ihracata yüzde 20'lik katkı sağlayan Uluslararası Ev ve Mutfak Eşyaları Üretici-Marka Zirvesi'nin 13.'sünü Antalya'da düzenleyeceklerini kaydetti. Düzenlenen zirvelerin her yıl ihracata yüzde 20'lik bir katkı sunduğunu kaydeden Öksüz, "Zirvelerimize genellikle Almanya, Kuveyt, Mısır, ABD, Rusya, Arjantin olmak üzere 50 ülkeden 120'den fazla yerli ve yabancı satın almacı firma, yaklaşık 5 binin üzerinde görüşmek yapmak üzere bir araya geliyor. Dünyanın en büyük ihracatçı ülkeleri arasında 8. sıradayız. Kilogram başına ihracatımızı 3,38 dolardan 3,75 dolara çıkardık. En çok ihracat yaptığımız ülkelere baktığımızda da ihracatımızın yüzde 58'ini AB ülkelerine gerçekleştiriyoruz. Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa'da en çok ihracat yaptığımız ilk 3 ülkedir" dedi.

"KONUMUMUZ KALİTEYİ VE ALGIYI GÖSTERİYOR"

Markalaşma, ürün kalitesi konusunda Türk ürünlerinin iyi bir konumda olduğunu dile getiren Öksüz, "Avrupa'daki konumumuz Türk ürünlerinin kalitesini ve algısını gösteriyor. Camda dünya ikincisi, dünya beşincisi şirketlerimiz var. Porselende, çelikte, plastikte çok önemli firmalarımız var. Bunlar her yıl kendilerini geliştirerek önemli yatırımlarla büyümeye devam ediyor. Artan navlun fiyatları karşısında ve lokasyonun da gücüyle ihracat hedeflerimize ulaşmak anlamında önümüzde hiçbir engel bulunmuyor" diye konuştu.

Kaynak: İHA