19’uncu Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Ankara programında açılış filmi olarak belirlenen Nejla Demirci’nin yönetmenliğini yaptığı “Kanun Hükmü” filmi gösterimine bir saat kala Çankaya Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Yasak kararını ANKA Haber Ajansı’na değerlendiren Yönetmen Nejla Demirci, "Türkiye sinemasına yapılmış bir darbedir" dedi.

Antalya Havalimanı’nda sıradışı anlar! Turistler meraklı gözlerle seyretti Antalya Havalimanı’nda sıradışı anlar! Turistler meraklı gözlerle seyretti

ALTIN PORTAKAL SEÇKİSİNDEN ÇIKARILMIŞTI

Yönetmen Nejla Demirci’nin filmi “Kanun Hükmü” Antalya Uluslararası Film Festivali’nin “Ulusal Belgesel Yarışma” kategorisinde yer almış ancak daha sonrasında çıkartılmıştı. Film tepkiler üzerine geri yarışma seçkisine dâhil edilmiş ancak bu sefer de Kültür ve Turizm Bakanlığı festivalden çekildiğini duyurmuştu. Aynı gün festival yönetimi bir geri adım daha atmış ve belgeseli festival programından çıkarmıştı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek yaptığı açıklamayla festivalin iptal olduğunu duyurmuştu.

ANKARA’DA GÖSTERİME 1 SAAT KALA YASAKLANDI

Ankara Film Festivali ve Antalya Altın Portakal Film Festivali seçkisinden çıkarılan ve Türkiye gösterimini 19.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde yapması beklenen “Kanun Hükmü” isimli filminin gösterimine Çankaya Kaymakamlığı tarafından izin verilmedi.

“TÜRKİYE SİNEMASINA YAPILMIŞ BİR DARBEDİR”

Festival kapsamında yapılacak olan yürüyüşün de engellendiğini söyleyen ve yasak kararını ANKA Haber Ajansı’na değerlendiren Yönetmen Nejla Demirci, şöyle konuştu:

“Öncelikle çok üzgünüm. Yapmak istediğimiz yürüyüşümüzü de engellediler. Teker teker gönderdiler. Sanat yürüyüşü olmasını istemediler. Festivalde bir açılış olacak ancak filmimiz gösterilemeyecek. Burada kötü olan şey festival filmi göstereceğini deklare etti. Yasak son dakikada geldi. Bu durumu değerlendiremiyorum bile. Tamamen her şey hukuksuz. Bir filmi suçlu ilan etmek Türkiye sinemasına vurulmuş bir darbedir. Seyretmedikleri bir filmi suçlu ilan ettiler. Antalya Film Festivali’nde bakanların izlemedikleri bir filme yorum yapmasını kınamıştım ve izlemeleri için çağrı yapmıştım. Kendilerine öneride bulunmuştum. Kültür Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştuk. Filmi izledikten sonra da bu tavrı sergiliyorlarsa bu KHK meselesini asla tartıştırmak istemediklerinin göstergesidir. Bir filmi suçlu ilan edip onun gösterimini engellemek suçtur. Türkiye sinemasına yapılmış bir darbedir. Sansür de değil, sinema darbesidir.”

Muhabir: Vildan Özkan