İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin, 7Deniz Dergisi'nin sorularını yanıtladı. İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi’nin coğrafi özellikleri, su altı zenginlikleri ve deniz suyu kalitesi yüksek olan Antalya’ya ve bölgeye olan katkılarını anlatan Şube Başkanı Ahmet Çetin, "2024 için Turizm ve Kültür Bakanlığımızın koyduğu 60 milyon turist ve 60 milyar dolar hedefinin gerçekleşmesi yolunda turizmin altın yıldızı Antalya’nın önemi bir kez daha gözler önüne serilmektedir. İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi Yönetimi ve Üyeleri olarak bizler de hem ülkemizin hem de kentimizin ekonomisine katkı sağlamak amacıyla, hedeflerimiz doğrultusunda canla başla çalışmaktayız" ifadelerini kullandı.

"CANLA BAŞLA ÇALIŞMAKTAYIZ"

Antalya’nın özellikle kamu kurumlarının da desteğiyle geçen yıl yapılan atılımlarla en yüksek turist sayısına ulaştığını söyleyen İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin, “2024 yılı için bu rakamları daha da yukarılara çıkarmayı hedefliyoruz. Yılın ilk 4 ayındaki veriler, bu beklentinin doğrulunu ispatlar niteliktedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre yılın ilk dört ayında yüzde 14,10 artış yakalayan Antalya, 2 milyon 66 bin yabancı ziyaretçi ağırlayarak rekor kırdı. 2024 için Turizm ve Kültür Bakanlığımızın koyduğu 60 milyon turist ve 60 milyar dolar hedefinin gerçekleşmesi yolunda turizmin altın yıldızı Antalya’nın önemi bir kez daha gözler önüne serilmektedir. İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi yönetimi ve üyeleri olarak bizler de hem ülkemizin hem de kentimizin ekonomisine katkı sağlamak amacıyla, hedeflerimiz doğrultusunda canla başla çalışmaktayız” şeklinde konuştu. 

EKOSİSTEMİ KORUYUCU ADIMLAR

Deniz Ticaret Odası olarak en önemli hedeflerin başında yaşam alanı olan denizlerin temizliği olduğunu belirten Çetin, "Bu amaçla Şube olarak aldığımız ‘Sıfır Atık’ belgemize uygun faaliyetlere imza attık. Turmepa önderliğinde, Antalya Valiliği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Adrasan Bölgesinde ‘Atık Alım Gemisi’ni faaliyete geçirdik ve 2023’te de denizlerimizin korunması için çalıştık. Önümüzdeki dönemde de kamu kuruluşlarımız ve STK’larımızla işbirliği halinde iklim değişiklerinin de farkında bir tavırla Akdeniz’deki tüm ekosistemi koruyucu adımlar atacağız" dedi.

"DENİZCİLİK KÜLTÜRÜ OLUŞTURACAĞIZ"

Deniz Ticaret Odası olarak en önemli misyonları arasında bulunan "denizcilik kültürü" başlığına değinen Çetin, "Bu amaçla Şubemiz tarafından hayata geçirilen Side Su Altı Müzemiz, ağırladığı binlerce turistle bölgemizin en önemli dalış merkezlerinden biri haline geldi. Ancak son dönemde özellikle bilinçsiz demirleme ve aşırı balık avlanması nedeniyle heykellerin zarar görmesi, yeni önlemler hayata geçirmemizi gerektirdi. Bu nedenle müzedeki envanterin korunması için her yıl bakım ve onarım çalışmaları düzenli olarak devam etmektedir. Çocuklarımıza denizciliği sevdirmek amacıyla başlattığımız Toroslardan Akdeniz’e projesi ile okullarımızdan 7. ve 8. sınıf öğrencilerine Setur Marina Antalya, QTerminals Antalya Liman İşletmesi ve Fettah Tamince Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ziyaretleri gerçekleştirdik" diye konuştu. 

"HEDEF DÜNYA MARKASI OLMAK"

Türkiye’nin en önemli yat ve tekne üretim merkezi haline gelen Antalya Serbest Bölgesi'nin, özellikle pandemi sonrası yapılan yatırımlarla Türkiye ve Doğu Akdeniz'in en önemli yat imalatı merkezine dönüştüğünü hatırlatan Çetin, şöyle devam etti: "88 firmanın yer aldığı Antalya Serbest Bölge’de 50 Yat üretim firması yer alırken, 2023 yılında 1424 metre toplam uzunluğa sahip olan 93 yat, sahiplerine teslim edildi. Satış değerleri toplamı 143 milyon dolar. 2023'te yine yat bakım onarıma ise 25 yat gelirken, bu yatların 10'u teslim edilmiş durumda. Dünyanın en güzel koylarını barındıran Antalya’mızın güzel kıyılarını görmenin en iyi yolu, yat veya guletle denizden takip etmektir. Mavi bayraklı marinalarımıza her büyüklükle yatın bağlanması mümkündür."

Yüzen oteller olarak bilinen kruvaziyerlerin kent ve ülke ekonomisine katkısı düşünüldüğünde Antalya’nın mutlaka önemli bir yerde olması gerektiğini belirten Çetin, geçen yıl toplam 44 kruvaziyerin limanları ziyaret ettiğini ve bu yıl önemli ölçüde artış beklediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: 7Deniz