Antalya’da son günlerde rekor kıran ve 'cehennem sıcakları' diye tabir edilen sıcak hava, en çok da örtü altı üretim yapan çiftçileri zorluyor. Dışarıda 45 derece ölçülen sıcaklık değerleri seraların içerisinde zaman zaman 50-60 derece hissedilebiliyor. Binlerce dönüm örtü altı üretim alanları ile üretimde önemli paya sahip Aksu ilçesinde rekor kıran sıcak havalara rağmen üretim kaldığı yerden devam ediyor. Sezonun bitimine kısa bir süre kala çiftçiler, ülke ekonomisine destek vermek için mücadeleyi bir an olsun bırakmadı. Çiftçileri en çok üzen şey ise yaz aylarına doğru ürünlerin fiyatlarının düşmesi ile birlikte maliyetlerinin altında kalması. 

ÇİFTÇİ MALİYETLER KARŞISINDA KORUNSUN ÇAĞRISI 

Üretim maliyetlerinin altında kalan çiftçinin korunması çağrısında bulunan Aksu Üretici Birliği ve Kent Konseyi Başkanı Turan Şahin, “Bizim için en önemli şey sezon sonunda ne kazandığımızdır. Çiftçimizin yeni sezona umutla bakabilmesi için içerisinde bulunduğu sezonda yüzünün gülmesi gerekir. Çiftçi arkadaşlarımız dışarıda dahi durmakta zorlanılan sıcak havalara karşı son günlerde çetin bir mücadele veriyor. Seralarımızın içerisinde sıcaklık değerleri zaman zaman 60 dereceye kadar çıkıyor” sözlerine yer verdi.  

ÇALIŞMAK DEĞİL MALİYETLER ÜZÜYOR 

İlçede üretim yapan Nurcan Kızılkaya, “Yaz aylarında aşırı sıcak ve nemden dolayı serada çalışırken zorlanıyoruz. Bizler örtü altı üretim alanlarımızda tüketicilerimiz ve ülkemiz için taze ve kaliteli ürünler yetiştirmek için büyük emekler veriyoruz. Buna rağmen yaz aylarında bizim yetiştirdiğimiz ürünler, maliyetlerinin altında kalıyor. Bizi çalışmak değil emeğimizin karşılığını alamamak üzüyor. Son yıllarda maliyetlerimiz çok arttı” dedi. 

“YAZIN SERADA ÇALIŞMAK İÇİN SABAH GÜN AĞARMADAN YOLLARA DÜŞÜYORUZ" 

Kundu mahallesinde üretim yapan Gülay Çakır ise şu ifadelere yer verdi:

“Yazın serada çalışmak için sabah gün ağarmadan yollara düşüyoruz. Öğlene kadar zor dayanıyoruz. Zaman zaman kendimizi dışarı atarak dinleniyoruz. Kış sezonun noktalanmasına kısa bir süre kaldı. Dışarıda 45 derece sıcaklık oldu mu seranın içerisinde 60 dereceye kadar hissedilebiliyor. 2 tane kızım var üniversite okuyan onlar için çalışıyorum.”

Kaynak: ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ - ERTUĞRUL GÜN