Antalya’da her gün onlarca kişinin yanından gelip geçerken dua ettiği Muratpaşa İlçesi Kışla Mahallesi sınırlarındaki Evliyaullah Bingazi Türbesi hikayesi ile dikkat çekiyor. Mahallede oturan vatandaşların rivayetine göre; yaklaşık 60 yıl önce türbenin olduğu yerde keçi boynuz ağacı bulunuyormuş. Alkoliklerin sürekli o ağacın etrafına gelip tuvalet ihtiyacını gidermeleri mahalle sakinlerini rahatsız edince aralarında para toplayıp ağacın etrafına şerit çekmişler. Zamanla oradaki ağaç kuruyunca ağacın olduğu yere küçük bir duvar örülmüş. Daha sonra bir aracın çarpması sonucu duvar yıkılmış. 

DİLLERE DESTAN OLDU 

Araç sahibi de oraya bugünkü şekliyle türbeyi yaptırmış. O günden bugüne bu hikaye ile dillere destan olan türbede, yatırın içerisinde bir kişinin bulunup bulunmadığı ise bilinmiyor. İddiaya göre yıllar önce bunu öğrenmek isteyen bazı vatandaşlar türbe yakınında kazı çalışması yaptı. Çalışma taş zeminden dolayı ilerletilemedi. Aradan geçen onca zaman türbenin üzerine herhangi detaylı bir künye de yazılmadı. Bir başka gerçek ise Allah dostu anlamına gelen Evliyaullah Bingazi türbesinin geçmişi herhangi bir kaynakta kesin bilgiye ulaşılamıyor. Diğer taraftan korkuluklarına bisiklet, motosiklet bağlanan türbeye daha önce yapılan taşlı saldırının ardından ikinci bir saldırı daha gerçekleştirildi. Saldırının kim veya kimler tarafından gerçekleştirildiği bilinmezken, camının kırıldığı görüldü.

“İNANAN KADAR İNANMAYAN DA VAR" 

31 Mart’a gerçekleştirilen seçimlerde Kışla Mahallesi'nin yeni muhtarı seçilen Seçil Orak, zaman zaman türbeye gelerek dua ediyor. Türbe hakkında bugüne kadar detaylı bir bilgiye ulaşamadıklarını ifade eden Orak, “Mahallemizde böyle bir türbe olduğunun biz de geç farkına vardık. Mahallede yaşayanlar arasında yatırın içerisinde birisinin olduğuna inanan da var, inanmayan da var. Biz bu dönemde elimizden geldiği kadar bu konuda detaylı bir araştırma içerisinde olacağız. Bu konular çok hassas konular, detaylı araştırmalar yapmak gerekiyor” dedi. 

“BURADA TÜRBE YOKTU O ZAMANLAR, BACA ŞEKLİNDE BİR YAPI VARDI" 

Mahalleye 1983 yılında ayak bastığını ifade eden Serikli 57 yaşındaki berber Tahsin Aldemir türbenin hikayesine yönelik şu ifadelere yer verdi:

“Ben geldiğim gün yine burası vardı, vatandaşımız ziyaret ederek dua okuyordu. Burada türbe yoktu o zamanlar, baca şeklinde bir yapı vardı. Vatandaşlarımız Perşembe günleri daha çok gelerek, mum yakardı. 1990 yılında ekmek dağıtan bir kamyonet çarpınca baca yıkıldı. Sonra çarpan şoför böyle bir şey yaptı. Bir vatandaşımız da demirle çevirdi. Dut ağacını dibine biz diktik. Yatırım altında birisinin olduğuna inanan da var, inanmayan da var. Bizim de bir bilgimiz yok, bugüne kadar kimse bize bir şey demedi.”


 

Kaynak: ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ - ERTUĞRUL GÜN