Antalya Kent Konseyi Dünya Çevre Günü için önemli bir mesaj yayınladı. Yayınladığı mesajında Antalya'da toplumun ve çevrenin sorunlara değinen konsey, sahillerdeki ve kaldırımlardaki işgallere vurgu yaptı. Kent Konseyi yaptığı açıklamada “Sahillerimizde ve kaldırımlarımızda yaşanan işgal yoğunluğu, sürdürülebilir bir çevre için ciddi bir tehdittir. Bu alanların işgal edilmesi, hem çevresel dengenin bozulmasına hem de halkımızın yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır” dedi.

‘ÇEVREYE VERİLEN ZARARLAR GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN SONUÇLARA YOL AÇABİLİR’

Antalya Kent Konseyi 5 Mayıs Dünya Çevre Günü’ne özel bir mesaj yayınladı. Yayınladığı bu mesajında çevreyi korumak ve sürdürülebilir bir gelecek için çaba gösterdiklerini belirten konsey ve toplumumun önemli sorunlarına dikkat çekmekti. Antalya Kent Konseyi, “Çevre, yaşadığımız dünyanın en değerli varlıklarından biridir ve ona verdiğimiz zararlar geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilir. Hava, su, toprak, gürültü, ışık ve görsel kirlilik gibi çevresel sorunlar, sadece doğal kaynakları değil, aynı zamanda insan sağlığını ve refahını da tehdit etmektedir” açıklamalarında bulundu. 

Antalya Manzara 26

SAHİLLERDE VE KALDIRIMLARDA YAŞANAN İŞGALLER ÇEVRE İÇİN CİDDİ BİR TEHDİT

Antalya’da çevreyi en çok tehdit eden olanların başında sahil ve kaldırımların işgali olduğunu vurgulayan Kent Konsey'i yayınladığı mesajında “Antalya'da, sahillerimizde ve kaldırımlarımızda yaşanan işgal yoğunluğu, sürdürülebilir bir çevre için ciddi bir tehdittir. Bu alanların işgal edilmesi, hem çevresel dengenin bozulmasına hem de halkımızın yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Maalesef, yapılmış gibi görünen ancak gerçekte hiçbir şey yapılmayan durumlarla karşı karşıyayız" şeklinde konuştu.

Antalya Sahil Deniz

TOPLU ULAŞIM CİDDİ BİR SORUN

Antalya Kent Konseyi aynı zamanda ulaşım sorunun vatandaşlara olduğu kadar çevreyede olumsuzlukları olduklarını belirterek, “Üstelik, toplumun ulaşım ihtiyaçlarına uygun alternatiflerin eksikliği de çevre sorunlarını artırmaktadır. Toplu taşıma ve alternatif ulaşım yöntemlerine erişimdeki zorluklar, çevre dostu bir yaşam tarzını benimsemeyi güçleştirmektedir. Antalya Kent Konseyi olarak, çevre sorunlarıyla etkin bir şekilde mücadele etmek ve sürdürülebilir bir gelecek için adımlar atmaya kararlıyız" sözlerini sarf etti. 

Antalya Özel Halk Otobüsü

‘TEMİZ BİR ÇEVRE BIRAKABİLMEK İÇİN HEP BİRLİKTE ÇALIŞALIM’

Son olarak Kent Konseyi gelecek nesillere temiz bir çevre bırakabilmek birlik vurgusu yaparak “Toplumumuzu bilinçlendirmek, çevre dostu uygulamaları teşvik etmek ve çözüm odaklı yaklaşımlar geliştirmek için çalışmaya devam edeceğiz. Bu Dünya Çevre Günü'nde, tüm Antalyalılardan çevremize daha fazla sahip çıkmalarını ve doğayı ve su kaynaklarını korumak için birlikte hareket etmelerini istiyoruz. Gelecek nesillere temiz bir çevre bırakabilmek için hep birlikte çalışalım” diyerek mesajını sonlandırdı. 

Antalya Manzara

 
 

Kaynak: HABER MERKEZİ