Antalya’dan taşınan yabancılardan kaynaklı boşalan evlerin kira fiyatları bırakın düşmeyi tam tersine tavan yaptı. Yıllık kira ücret artışında belirlenen resmi artışa aldırış bile etmeyen daire sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan uyuşmazlık adliye koridorlarına taşınıyor.

10 BİN TL’NİN ALTINDA KİRALIK KONUT YOK!

Artan kira fiyatları karşısında bunalan Antalyalılar isyan ediyor. Merkez ilçelerde kira fiyatlarının 10 bin liradan başladığı Antalya’da fiyatları 100 bin liraya kadar yükseliyor. Antalya’dan taşınan yabancılardın boşalttığı evlerde ise kira fiyatları artmaya devam ediyor. Son aylarda ülkelerine dönen yabancılardan boşalan evlerin önemli bölümü boş duruyor. Daire sahipleri yüksek kira taleplerinden geri adım atmazken, resmi kira fiyat artışına ise uyulmuyor.

KİRA ARTIŞINI BEĞENMİYORSAN EVDEN ÇIK!

Yabancı nüfusun giderek azaldığı Antalya’da kira fiyatları düşmüyor. Muratpaşa ilçesinde 10 bin liranın altında kiralık ev bulabilmek oldukça zorlaştı. Diğer yandan Konyaaltı ilçesinde ise kira bedelleri 15 bin liradan başlayarak 100 bin liraya kadar yükselebiliyor. Emlak sitelerinde yer alan kiralık dairelerin fiyatları oldukça yüksek. Yabancı nüfusun azalmaya başladığı Antalya’da kira bedellerinin düşmemesi karşısında vatandaşlar ise tepki gösteriyor. Çok sayıda konut sahibi kira artışını beğenmeyen kiracılar ise davalık oluyor.

ÇOK SAYIDA UYUŞMAZLIK DAVA KONUSU

Yüksek kira fiyatlarının yanı sıra son zamanlarda ev sahiplerinin istekleri kiracıları mağdur ediyor. Ev sahiplerinin isteklerinin yanı sıra yüksek kiralar vatandaşların ev bulamamasına neden oluyor.  Artan kira fiyatlarının pahalılığı, vatandaşı zor durumda bırakıyor. Kira artışından dolayı kiracı ile konut sahibi arasında yaşanan çok sayıda uyuşmazlık dava konusu oluyor.

Muhabir: BÜLENT ÖNER