Devlet Tiyatroları’nın düzenlediği 14. Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali’nin tanıtım toplantısı Akra Otel'de gerçekleşti. 14'üncü kez tiyatroseverler için perdelerini aralayan tiyatro toplulukları toplam 35 farklı oyun sahne alacak.

ANTALYA'DA TİYATRO PERDELERİ ARALANIYOR

Antalya Devlet Tiyatrosu Müdürü Gökhan Tüzün, Sanattan Sorumlu Müdür Yardımcıları Durmuş Benli ve Özlem Şendinç’in katılımıyla 14. Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali’nin tanıtım toplantısı Akra Otel’de yapıldı. Toplantıda konuşan Tüzün, festivalde 11 sahnede, Türkiye'den 11 Devlet Tiyatrosu, 1 Şehir Tiyatrosu, Yurt dışından 7 ülke ve 7 farklı tiyatro topluluğu olmak üzere 35 farklı oyun ile 49 temsil sahneleneceğini duyurdu. Ayrıca festivalde 6  atölye çalışmasının da yer alacağını bildirdi. 

Antalya’da sezonun son oyunu sahnelendi Antalya’da sezonun son oyunu sahnelendi

"TİYATRO DOĞDUĞU TOPRAKLARDA YENİDEN CANLANIYOR"

17-24 Mayıs tarihinde düzenlenecek olan 14. Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali’nin detaylarını veren Tüzün, "’Tiyatro doğduğu topraklarda yeniden canlanıyor’ düşüncesiyle yola çıktığımız Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali bu yıl da 14. kez sanatseverlerle çoşkuyla buluşmaya hazırlanıyor. 17-27 Mayıs tarihleri arasında yabancı ve yerli tiyatro gruplarının birbirinden renkli oyunları ile katılacağı ve çeşitli tiyatro çalışma atölyelerinin yer alacağı festivalimizde yerleşik tiyatro sahnelerinin dışında, bölgemizde bulunan antik tiyatroların ve meydanların kullanılacağı görkemli bir festival planladık. Bu yıl 14’üncüsü düzenlenecek olan Festival; geride kalan 13 yılda, 62 ülkeye ev sahipliği yaparak 85 farklı tiyatro grubunu ve bin 500'den fazla sanatçıyı ağırladı. Festival şimdiye kadar toplam 126 oyun ve 252 temsil ile 142 bin seyirciye ulaştı. Bu yıl da birbirinden eşsiz oyunların yer alacağı festivalde; 11 sahnede, Türkiye'den 11 Devlet Tiyatrosu, 1 Şehir Tiyatrosu, Yurt dışından 7 ülke ve 7 farklı tiyatro topluluğu olmak üzere; 35 farklı oyun ile 49 temsil sahnelenecek. Ayrıca festivalde 6 atölye çalışması da yer alacak” ifadelerine yer verdi.

ANTALYA ÜÇ KITAYI TİYATRO BİRLEŞTİRECEK

500'den fazla tiyatro sanatçını buluşturacak olan festival için "Bu yıl daha coşkuluyuz" diyen Tüzün, “Üç kıtanın farklı ülkelerinden ve ülkemizin farklı bölgelerinden gelen seçkin tiyatro topluluklarını sanatın evrensel diliyle bir araya getirip, günümüz tiyatrosunu geçmişin sahnesinde sergilemek amacıyla hayata geçirdiğimiz festivalimizde ilk günkü heycanla sizler için perdelerimizi açıyoruz. Bu yıl daha coşkuluyuz” şeklinde konuştu. 

FESTİVALİN PERDESİ DÜNYACA ÜNLÜ İSPANYA ORTHEMİS ORKESTRASIYLA ARALANACAK 

Antalya 14. Uluslararası Tiyatro Festivali programını dolu dolu hazırladıklarını söyleyen Tüzün, sözlerine şöyle devam etti:

“17 Mayıs Cuma günü, Saat 20.00’de dünyaca ünlü İspanya-Orthemis Orkestrası’nın Concerto a Tempo d’Umore adlı gösterisi ile festivalimizin perdesini açacağız. İspanya, Tataristan, Polonya, Macaristan, Fransa, İtalya ve Küba olmak üzere 7 yabancı ekip ile 11 Devlet Tiyatrosu ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın katılımıyla gerçekleştirilecek olan festivalimizde, 35 seçkin oyun ve 49 temsil ile Antalya halkının, dolu dolu bir festival programı ile karşısında olacağız. Şehrimizin her bölgesinde festival coşkusunu yaşamak ve yaşatmak için kendi sahnemiz ile birlikte, Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi, HİKM Fuaye Sahnesi, Aspendos Antik Tiyatrosu, AKM Aspendos Salonu, Mall Of Antalya Gösteri Merkezi, Kaleiçi Marina Sahne, Genç Sahne olarak Akdeniz Üniversitesi Konferans Salonu, Arkeoloji Müzesi Amfitiyatro, Arkeoloji Müzesi Açık Hava Sahnesi ve Atölye Sahnelerimiz olmak üzere toplam 11 farklı sahnede seyircilerimizle buluşacağız. Özellikle Devlet Tiyatrolarında bu sezon prömiyer yapan oyunların yer aldığı kapsamlı programımızda; Aspendos Antik Tiyatrosunda 22 Mayıs İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı Hırçın Kız, 24 Mayıs Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı Devlet Ana oyunları 21.00'da sahnelenecek.”

ÇOCUKLARA ÖZEL FESTİVAL PROGRAMI

Festivalde çocuklara özel geleneksel, eğitici ve öğretici oyunların da yer alacağını belirten Gökhan Tüzün, “Böylesine kapsamlı bir festival programının gerçekleştirilmesi konusunda her zaman bizlerin yanında olan Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ve Antalya Valiliğine, huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyorum. Bizlere her zaman destek olan siz değerli basın mensubu arkadaşlarım, Antalya’nın bu önemli kültür ve sanat etkinliği olan festivalimiz için yapacağınız paylaşımlar için şimdiden teşekkür ediyor, 17 Mayıs günü festival açılışımızda beraber olmak dileğiyle" ifadelerini kaydetti. 
 

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN