Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam, tarım arazilerinin hobi bahçesi olarak alınmaması gerektiğini belirtti. Akçam, bu tür alanlarda çarpık yapılaşma ve mağduriyetlerin yaşandığını ifade etti. Ayrıca, hobi bahçeleri için düzenlemeler yapılması gerektiğini vurguladı ve vatandaşların yaşadığı ceza sorunlarına dikkat çekti. Akçam, imarlı arazilerin tercih edilmesini önerirken, tarım arazilerinin hobi bahçesi olarak satılmasına karşı uyardı.

22 Mayıs Karayollarında son durum ne? Antalya-Korkuteli istikametine dikkat! 22 Mayıs Karayollarında son durum ne? Antalya-Korkuteli istikametine dikkat!

HOBİ BAHÇELERİ VE İMAR SORUNUNA DİKKAT ÇEKTİ 

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam, tarım arazilerinin hobi bahçesi olarak alınmaması gerektiğini vurgulayarak, bu tür alanlarda çarpık yapılaşma ve mağduriyetlerin yaşandığını belirtti.  Akçam, hobi bahçeleriyle ilgili düzenlemelerin yapılması gerektiğini ve bu süreçte vatandaşların yaşadığı ceza sorunlarının dikkate alınması gerektiğini vurguladı. İmarlı arazilerin tercih edilmesini öneren Akçam, tarım arazilerinin hobi bahçesi olarak satılmasının önüne geçilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, hobi bahçesi almak isteyenlerin öncelikle alacakları alanın imar durumunu kontrol etmeleri gerektiğini ifade etti.

“İMAR CEZALARI 100 BİN LİRAYLA 500 BİN LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR”

Verimli tarım arazileri üzerine kurulan hobi bahçeleriyle ilgili imar sorunundan kaynaklı para cezası uygulandığını hatırlatarak, vatandaşların hem Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden hem de ilgili yerel yönetimlerden ceza aldığını söyleyen Akçam, “Bu cezalar da hobi bahçesinin arsa niteliğinde olmayıp, tarım arazisi niteliğinde olmasından kaynaklı olarak geliyor. Bu cezalar 100 bin lira ile 500 bin lira arasında değişiyor. Vatandaşların bu cezalara yönelik itirazları da oluyor tabii ama tarım arazisinde herhangi bir yapıya izni verilmediği için vatandaşlara ciddi cezalar veriliyor. Onun için hobi bahçesi almak isteyen vatandaşlara öncelikle bu tür cezalarla karşılaşabileceklerini hatırlatmak istiyoruz” dedi.

“İMARLI OLAN ARAZİLERDE CEZALAR YAŞANMAZ”

Vatandaşların hobi bahçesi diye alınan arazinin imara açık olup olmadığına bakmaları gerektiğini vurgulayan Akçam, “İmarlı olan arazilerde biraz önce bahsettiğimiz cezalar yaşanmaz. Fakat imarsız ve tarım arazisi olan yerlerde de her zaman bir sorun yaşanır. Vatandaş burada tarım arazisine yapılan hobi bahçelerine çok talepte bulunmasın. İmarlı olan yerleri de diledikleri gibi satın alabilirler. Fakat tarım arazilerini hobi bahçesi olarak satan, reklamını yapan, projeyi farklı şekilde anlatan art niyetli insanlar da var” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA