Antalya'da 12 Nisan Cuma günü meydana gelen teleferik kazasında 1 kişi  hayatını kaybederken 10 kişi ise yaralandı. Yaşanan bu kötü olay sonrası Antalya’nın batı noktalarındaki milli parkta bulunan diğer bir teleferik işletmesindeyse seferler durma noktasına geldi. 

ANTALYA'DAKİ TELEFERİK KAZASI

Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan ve 2017 yılında hizmete giren Sarısu teleferik hattını tutan demir direklerden birisi, 12 Nisan'da saat 17.28'de kırılarak kabinlerden birine çarptı. İçerisinde 8 kişinin bulunduğu kabinin tabanı, çarpmanın etkisiyle kırıldı. Kabinde bulunan 8 kişi, metrelerce yükseklikten yere düştü. İhbarla birlikte olay yerine çok sayıda AFAD, polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerin ilk tespitlerine göre 54 yaşındaki Enes Gümüş’Ün hayatını kaybetti. Kazada yaralanan Özlem Şahin, Kaan Akgün, Fatih Gümüş, Keziban Çapar Gümüş, Lütfullah Kerim Gümüş, Herdem Eyüpoğlu ve Akmaral Abdyldaeva, helikopterlerle bulundukları yerden alınarak, hastanelere götürüldü.

22 BUÇUK SAAT BOYUNCA HAVADA ASILI KALDILAR

Kazanın ardından duran sferler nedeniyle teleferik hattı üzerindeki kabinlerde mahsur kalan insanların kurtarılması için çalışma başlatıldı. Gece görüşlü helikopterlerin de katıldığı kurtarma operasyonunda AFAD, AKUT, UMKE, itfaiye ve çok sayıda arama-kurtarma ekipleri gece boyunca gözlerini dahi kırpmadan aralıksız çalıştı. Kurtarma çalışmaları bazı noktalarda halatla yapıldı. AKUT, AFAD ve UMKE ekipleri, kabinlerin üzerine çıkarak içeridekileri halatlarla indirip, güvenli bölgeye aldı. Helikopterlerin ve 2 bin 202 kişilik ekibin aralıksız çabası sonrasında 22 buçuk saatin sonunda, kabinlerdeki 174 kişi kurtarıldı.  

13 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Kazaya ilişkin başlatılan adli soruşturma kapsamında, 13 şüpheli hakkında gözaltı kararı alındı. ANET firması genel müdür vekili B.S., mekanik mühendisi O.E., taşeron bakım şirketi bakım ve otomasyon amiri S.Y., taşeron bakım şirketi sahibi S.T. ve R.T., bakım firması günlük otomasyon operasyonu sorumlusu S.K., mekanik bakım sorumluları O.K., Ö.E., K.K., bakım firması iş güvenliği uzmanı T.Ü.A., ANET iş güvenliği uzmanı M.A., bakım firması makine teknisyeni H.A. gözaltına alındı. Hakkında gözaltı kararı bulunan makine teknisyeni A.A.'nın yurt dışında olduğu, Türkiye'ye dönüşünde ifadesinin alınacağı kaydedildi. Gözaltındaki 12 şüpheli pazar günü adliyeye sevk edildi.

BİLİRKİŞİ RAPORUNDA BAKIMLARA DİKKAT ÇEKİLDİ 

Antalya'daki teleferik kazasıyla ilgili hazırlanan ön raporda ise "Yapılan incelemeler ve değerlendirmeler neticesinde; 5 numaralı teleferik direğinin devrildiği, direğin devrilmesiyle bir adet teleferik kabininin zarar gördüğü ve kabin alt platformunun çıktığı, devrilmiş olan direğin çekici ya da taşıyıcı halatların taşıyıcı makara içine sıkıştığı kesici emniyet sivicinin görevini yapamaması ile birlikte çekmeye bağlı olarak direğe moment uyguladığı ve direğin devrildiği, direk üzerindeki flanşlarda bulunan cıvataların üzerindeki yükü taşıyamayıp koptukları, cıvatalarda çekme-kesme kuvvetlerine bağlı deformasyon tespit edildiği, bağlama elemanlarının kontrolünün yapılmadığı, eski ve eksikliklerin tespit edildiği, sözleşmeye uyulmadığı görülmüştür" ifadeleri dikkat çekti. 

ANTALYA'DAKİ DİĞER TELEFERİK İŞLETMESİ DE BOŞ KALDI 

12 Nisan akşamı yaşanan teleferik kazasından Antalya’da bulunan diğer bir teleferik işletmesi de olumsuz etkilendi. 22 buçuk saat süren insanların hayatta kalma mücadelesine televizyondan veya sosyal medyadan şahit olan vatandaşlar kaza sonrası kentin batısındaki Olympos Milli Parkı içerisinde kalan teleferikleri de kullanmamaya başladı. Milli park içindeki Tahtalı Dağı'na konumlandırılmış olan teleferiklerde her pazar görmeye alışılan uzun kuyruklardan eser kalmazken, firmaya ait internet sitesi üzerinden izlenilebilen canlı yayınlarda, teleferik çalışanlarının temizlik yaptığı gözlendi.  

Ekran Görüntüsü 2024 04 14 154852

Antalyalı emekliler Ankara’da sorunlarını haykıracak! Antalyalı emekliler Ankara’da sorunlarını haykıracak!

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP