Antalya'nın Elmalı ilçesi Akçaeniş’in Türkmen Alevi Tahtacı Köyü’nde alışılmışın dışında bir cenaze töreni gerçekleştirildi. Söz ve saz üstadı Güven Coşkuner'in cenaze töreninde sazlar eşliğinde uğurlanmasına eski Ankara Büyükşehir Başkanı Melih Gökçek’ten ilginç yorumlar geldi.

"ÖLMÜŞ ADAMA SAZ ÇALDILAR"

Sosyal medya hesabı Twitter (X) hesabı üzerinden cenaze törenine ilişkin bir videoyu paylaşarak yorumda bulunan Gökçek, "Haydaaa... Bunu da gördük. Yakında orkestra ile gömülenleri görürseniz şaşmayın. Antalya'da ölmüş adama bile saz çaldılar" ifadelerini kullandı.

"SARAYDAN KOVULANLAR ANLAMAZ"

Gökçek'in paylaşımına ise yorumlar gecikmedi. Başta cenaze yakınları olmak üzere, duyarlı vatandaşlar sosyal medya paylaşımları ile Gökçek'e tepkilerini ortaya koydu. İşte o tepki mesajları:

Cenaze yakını Polat Balkan: "Burası Antalya Elmalı Akçaeniş, Türkmen Alevi Tahtacı Köyü (Mahallesi). Ölen çocukluk arkadaşım, saz ve söz üstadı Güven Coşkuner. Biz canlarımızı uğurlarız. Saralılar da, saraydan kovulanlar da bilmez..."

"HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ"

"Ömrünce helal ekmek yemiş, haram bir kuruşa bile elini sürmemiş, halka ait malı mülkü parsel parsel satıp yememiş bir canın cenazesidir. Antalya'da tek bir kişi bile arkasından 'Hakkımı helal etmiyorum' demedi! Biz başkalarının malını mülkünü parasını emeğini çalmayız: saz çalarız!"

Finike'de elektrik kesintisi: 24 Mayıs Cuma günü kesinti uygulanacak mahallelerin tam listesi... Finike'de elektrik kesintisi: 24 Mayıs Cuma günü kesinti uygulanacak mahallelerin tam listesi...

"Senin cenazende ben dahil milyonlarca insan HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ diyecek haberin olsun!"

"KADİM BİR GELENEK"

"Tüm inançlarda musiki vardır, örneğin ilahi bunun en güzel örneklerinden biri. Deyişler eşliğinde uğrulamak da kadim bir gelenek. Aşağıdaki ise inanca saygısızlık, tersini yapan biri olsa linç yoluyla savcılara havale edilirdi, manevi değerlere atıfla... "

"BEN ÖLÜNCE BUNU ÇALIN"

"Deyiş, türkü dinleyince; "Ben ölünce bunu çalın, söyleyin" diyor. Bizim için o kadar normal bir şey yani. Alevilerin hedef gösterilmediği bir cenazeleri kalmıştı zaten."

"YURTDIŞINA GÖÇÜN MOTİVASYONU"

" 'Melih Gökçek ve onu sevebilenler grubunun' yurtdışına göçün motivasyonlarından biri olduğuna eminim ama kanıtlayamam."

"DEFİN RİTÜELİ BUDUR KES SESİNİ!"

"Antalyamızın ve Anadolu'nun kadim halkı tahtacılarının defin ritüeli budur. Kes sesini!"

TÜTÜNCÜ: "BİZ ETLE TIRNAK GİBİYİZ"

Öte yandan, 31 Mart 2024 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçimleri kapsamında Antalya’nın dört bir yanını karış karış gezen Cumhur İttifakı’nın Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü'nün, Elmalı ilçesini ziyaret ederek, "Yan yana can cana olmaya geldik. Camide bizim Cemevi de bizim. Kepez’de cami de yaptık, Kepez’de cemevi de yaptık. Biz kardeşiz, biz etle tırnak gibiyiz" ifadelerini kullanması, aynı partiye mensup iki ismin iki farklı yaklaşımda bulunabileceğini gözler önüne serdi.

Muhabir: DUYGU TEKİN