Deniz turizmin yanında tarihi ve doğasıyla büyüleyen Antalya’ya yılın 12 ayı turist akını yaşanıyor. Antalya’nın kalbi durumundaki Muratpaşa ilçesinde yer alan tarihi alanlar yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. İşte, o tarihi alanlar arasında yer alan Ayanağa Camii... 

TİCARİ İŞLETMELERİN ÜZERİNE İNŞA EDİLDİ

Antalya’da 1800’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen Ayanağa Camii, 2010 yılında restore edildi. Mülhak Ayan Ağa Vakfı tarafından inşa edilen cami son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Ticari işletmelerin üzerine kurulan cami aynı zamanda bölgede vakit namazı kılan vatandaşların da sevdiği bir ibadethane..

BU ŞEHİR SADECE DENİZ TURİZMİYLE DİKKAT ÇEKMİYOR

Antalya tarihe tanıklık etmiş Anadolu şehirleri arasında yer alıyor. Zengin bir kültürel geçmişe sahip olan Antalya'ya giden herkesin gezip görmesi gereken tarihi yerlerin sayısı oldukça fazla. Antalya’nın tarihi yerleri, müzeleri, kaleleri, camileri, asırlık evleri, köprüleri ve diğer tarihi yerleri ile yapıları yerli-yabancı turistleri cezbetmeyi sürdürüyor.   

AYANAĞA CAMİ HAKKINDA

Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Ayan Ağa Cami, Osmanlı Devleti döneminde Mülhak Ayan Ağa Vakfı tarafından 1800’lü yıllarda yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Ayan Ağa Mescidi, günümüzde Antalya’nın Şarampol ve Kale Kapısı semtleri arasında kalan Kapalı Yolun orta kısmında ve Balbey Camii yakınlarında konumlanmaktadır. Ayanağa Cami, iki katlı küçük bir mescid olmasına rağmen içerisinde girildiğinde son derece ferah bir his vermektedir. Kesme taştan yüksek tavanlı ve tek kubbeli olarak inşa edilen Ağan Ağa Mescidi’nin minaresi bulunmamaktadır. Ayan Ağa Mescidi, Mütevelli Namiktar Hanım tarafından 2010 yılında restore ettirilmiştir.

Fanatik yönetici yasağı böyle deldi! Bakanlar şaştı kaldı Fanatik yönetici yasağı böyle deldi! Bakanlar şaştı kaldı

Muhabir: BÜLENT ÖNER