Antalya’ya 1.3 mil yani yaklaşık olarak 2 kilometre uzakta olan Meis adasına Türk vatandaşları yanına sadece kimliği ve pasaportunu alarak gidebilecek. Yunanistan hükümetinin aldığı karar sonrası 2 Nisan 2024 tarihi itibariyle Türk vatandaşlarının aralarında Meisin’de bulunduğu toplamda 10 Yunan adasına vizesiz seyahat edebilecek. 1 haftalık tatile yaklaşık olarak 2 bin lira ödeyecek. İşte haberin detayları…

1 HAFTA TATİL 2 BİN LİRA

Türkiye’nin hemen yanı başına bulunan adalara gitmesini sağlayacak vize uygulaması 2 Nisan 2024 bugün itibariyle başladı. 10 Yunan adasını kapsayacak vize uygulaması ile Türk vatandaşları 60 Euro yani yaklaşık olarak 2 bin TL ödeyerek Yunan adalarında 1 hafta boyunca tatil yapabilecek. Normalinde adalara girebilmek için Schengen vizesi alması gereken Türk vatandaşları Yunan hükümetini aldığı karar sorası vizeye ihtiyaç duymayacak. Türk vatandaşları, sadece kimlik ve pasaportları ile gidip, girişte parmak izi kontrolünden geçmesi yeterli olacak.

İlgili İçerik: İDO Yunan Adaları Bilet Fiyatları ve Sefer Bilgisi! İDO Hangi Yunan Adalarına Gidiyor? Yunan Adaları Vizesiz Ne Kadar?

Yunan Adası

SCHENGEN VİZESİ NEDİR?

Avrupa Serbest Ticaret Birliği ve Avrupa Birliğini içeren bölgelere deniyor. Bu sayede Schengen antlaşmasına üye olan ülkelerin vatandaşları vizeye ihtiyaç duymadan sadece kimlik ve pasaportları ile bu ülkelere seyahat edebiliyorlar. Fakat üye olmayan ülkelerin ise vize alması gerekiyor. Bu vizeye de Schengen vizesi denir. Schengen vizesi ile gidebilecek toplamda 26 ülke vardır. Bu ülkeler; Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Lihtenştayn. Ancak bu ülkelerin haricinde Avrupa Birliği’ne üye olmadıkları halde Schengen bölgesinde bulunmayan ülkeler de mevcut: İrlanda, Birleşik Krallık, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs. Normal şartlarda Yunanistan’ında bu ülkede yer almasından dolayı Türk vatandaşlarının Schengen vizesi alması gerekiyordu fakat Yunanistan hükümetinin aldığı karar sonrası buna gerek kalmadığı için Türk vatandaşları özgür bir biçimde Yunan adalarına gidip 60 Euro’ya 1 hafta boyunca tatil yapabilecek.

HANGİ ADALARA GİDİLEBİLECEK?

Türk vatandaşlarının 60 Euro vererek 1 haftalık tatil yapabilecekleri adalar şunlar; Rodos, Midilli, Limni, Sakız, Sisam, İleryoz, Kalimnos, İstanköy, Sömbeki ve Meis olarak açıklandı. Bazı küçük adalarda kapıdan vize uygulamasının Haziran ayında başlatılması planlanıyor.

ANTALYA DİBİNDEKİ MEİS ADASINA GİDEBİLECEK

Türkiye'nin güney kıyılarından sadece 2 kilometre uzakta olup, Rodos ve Antalya'nın tam ortasında yer alan bu ada, tarih boyunca pek çok ad ile anılmıştır. Adanın şuan ki resmi adı olan Megisti(Μεγίστη), “ En büyük” anlamına gelmektedir. Antalya’nın Kaş ilçesinde Antalya’ya 1.3 deniz mili yani yaklaşık olarak 2 kilometre uzakta olan Meis adasına artık Türk vatandaşları vizesiz bir şekilde seyahat edebilecek. Antalya’nın dibinde olan bu adaya önceden vizesiz gidilmesi yasaktı. Fakat yeni alınan kararla beraber Antalyalılar karadan bakınca bile görünecek mesafede olan bu adada 1 hafta boyunca sadece 2 bin liraya kalabilecek. Pasaport ile kimlileriniz almanız ve  girişteki kontrolden geçmeniz yeterli olacaktır. 

Antalya'da o turistler kırmızı karanfille karşılandı! Antalya'da o turistler kırmızı karanfille karşılandı!

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP