Antalya’da 1 kişinin ölümü, 7 kişinin yaralanması, onlarca vatandaşın saatlerce ecel teri dökmesine neden olan Tünektepe Teleferik Tesisi kazasıyla ilgili ortaya çıkan gerçek şok etti. Tesisin bakım işlerini gerçekleştiren firmada çalışan ve teleferik kazası sonrası tutuklananlar arasında yer alan şahıs, savcılık ifadesinde eksikleri belirtmesine rağmen ANET yetkililerinin tesisin açılması yönünde emir verdiğini belirtti. 

TELEFERİK KAZASINDA 1 KİŞİ ÖLDÜ, 7 KİŞİ YARALANDI

Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait Sarısu teleferik hattını tutan demir direklerden biri, 12 Nisan akşam saatlerinde kırılarak kabinlerden birine çarptı. Teleferik hattını tutan direğin çarptığı kabindeki yolculardan 1’isi hayatını kaybederken, 7 kişi de yaralandı. Kazanın ardından durdurulan teleferik hattı üzerindeki kabinlerde mahsur kalanların kurtarılması için başlatılan çalışma yaklaşık 23 saat sürdü. 2 bin 202 kişinin ve helikopterlerin aralıksız çalıştığı kurtarma operasyonunda 174 kişi kurtarıldı. 

CHP’Lİ MESUT KOCAGÖZ VE 4 KİŞİ TUTUKLANDI 

Teleferik hattını işleten ANET'in önceki genel müdürü ve son seçimlerde CHP'den Kepez Belediye Başkanı seçilen Mesut Kocagöz ile mevcut ANET Genel Müdür Vekili Ahmet Buğra Samsunlu, 14 Nisan akşam saatlerinde ifadelerinin alınması için adliyeye gitti. Kocagöz ve Samsunlu, gözaltındaki 12 şüpheliyle birlikte nöbetçi hakimliğe sevk edildi. Mesut Kocagöz, Ahmet Buğra Samsunlu, mekanik mühendisi Okan Erol, Megatower bakım şirketi sahibi Serdar Tezcan, bakım şirketinin bakım ve otomasyon amiri Serkan Yellice 'taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçundan tutuklandı. Diğer 9 şüpheli serbest bırakıldı. 

Manavgat'ta elektrik kesintisi: 21 Mayıs Salı günü kesinti uygulanacak mahallelerin tam listesi... Manavgat'ta elektrik kesintisi: 21 Mayıs Salı günü kesinti uygulanacak mahallelerin tam listesi...

TUTUKLANAN ŞAHISTAN ŞOK EDEN İFADE

Teleferiğin bakımını yapan firmada otomasyon görevlisi olarak çalışan Serkan Yellice'nin savcılıktaki ifadesi ortaya çıktı. Yellice ifadesinde, şirket olarak 24 Kasım 2023 tarihinde teleferiğin bakım onarım sürecine ilişkin 159 kalemden oluşan listenin ANET'e sunulduğunu belirtti. Yellice, ifadesinde, “Seçimler dolayısıyla 159 kalem işten 19 kalemi yapıldı. 159 kalem içerisinde yerine getirilmeyen eksiklikler seçimlerden sonra tamamlanacaktı. 2017 yılından bu seneye kadar ağır bakımlar eksiksiz yapılmıştı. Mart ayında yerel seçimler olduğu için her sene rutin yapılan ağır bakım işlemlerinin bölünerek yapılacağına kanaat getirdim” cümlelerine yer verdi.  

TELEFERİK TESİSİNE EKSİKLERE RAĞMEN ‘ÇALIŞTIRIN’ EMRİ VERİLDİ

Teleferiğin bakımını yapan firmada otomasyon görevlisi olarak çalışan Serkan Yellice, savcılık ifadesinin devamında, “Mekanik mühendisi Okan Erol bana teleferiğin bakıma gireceğini, 19 Şubat'ta kapatılacağını, 5 Mart'ta açılacağını söyledi. Sanırım Okan Erol'a bu direktifi Ahmet Buğra Samsunlu vermiş. Eksiklikler giderilmeden tesisin açılması emrini veren kişi Ahmet Buğra Samsunlu'dur” dedi. 


 

Kaynak: DHA