CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, Manavgat İlçe Başkanı Oykun Başar, Antalya Milletvekilleri Aliye Coşar, Sururi Çorabatır, Mustafa Erdem, Aykut Kaya ve İlçe Örgütü bir araya gelerek, yapımı tamamlanamayan Yeni Manavgat Devlet Hastanesi inşaatıyla ilgili bir basın açıklaması düzenledi.

500 YATAK SÖZÜ VERİLMİŞTİ, 300 YATAK OLARAK REVİZE EDİLDİ 

Aliye Coşar, 2018 yılında Manavgat'a 500 yataklı Devlet Hastanesi sözü verildiğini ancak bu sözün tutulmadığını belirterek, projenin 2021 yılında 300 yataklı olarak revize edildiğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı'na yönelik 2023 Temmuz ayında verilen soru önergesine gelen cevap doğrultusunda inşaatın ruhsat işlemlerinin tamamlandığı ancak ilerleme sağlanamadığına dikkat çekti. Coşar, Manavgat halkının sağlık hizmetlerine erişiminin zorlaştığını vurgulayarak, AK Parti iktidarını Manavgat'ı yıllardır cezalandırmakla suçladı ve hastane inşaatının bir an önce tamamlanması gerektiğini söyledi.

Göl yatağına yapıldığı iddia edilmişti! Manavgat, devlet hastanesini bekliyor... Göl yatağına yapıldığı iddia edilmişti! Manavgat, devlet hastanesini bekliyor...

“MANAVGAT HALKINI MAĞDUR ETMEKTEN VAZGEÇİN”

 Coşar, konuşmasının devamında şunları ifade etti:

“AKP Manavgat'a verdiği sözleri tutmuyor. 2018 yılında Manavgat’a yeni Devlet Hastanesi yapılacağı söylendi. Geçtiğimiz yıl mayıs seçimlerinden önce temelini attıkları hastane inşaatı ilerlemiyor. Sağlık Bakanlığı'na bir yıl önce 2023 Temmuz tarihinde verdiğimiz soru önergesine cevap 2023’ün onuncu ayında ruhsat işlemlerinin bittiği ve inşaatın devam ettiğidir, ancak her gün önünden geçtiğimiz inşaat alanında bakanlığın cevabına rağmen aylardır gözle görülür bir ilerleme yok.  Bakanlığa tekrar soruyoruz, hastane inşaatı neden ilerlemiyor.”

“SAĞLIK HİZMETLERİNE ERİŞİM ZORLAŞIYOR”

Yeni Manavgat Devlet Hastanesi inşaatının ilerlememesi nedeniyle ikinci kez,  Sağlık Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi ile TBMM gündemine taşıyan Aliye Coşar, verdiği önerge sonrasında ise şu açıklamalarda bulundu:

“Manavgat ilçesinde yapımı devam eden yeni devlet hastanesi inşaatında hiçbir ilerleme sağlanamamaktadır. Manavgat’ın yıllardır beklediği sağlık kurumunun yapımındaki yavaşlık, süreç içinde kentte sağlık hizmetlerinin aksamasına neden olmaktadır. Halihazırda mevcut hastane ilçe nüfusuna ve turizm sezonunda artan nüfusa yetmemektedir. Mevcut hastanede birçok branşın yoktur ve bu eksiklik giderilmemiştir. İlçenin beklediği yeni hastanenin yüksek kapasiteli olma talebine rağmen daha düşük kapasiteli bir hastane yapılacak olması yetmezmiş gibi yeni hastane inşaatında yapım ilerlememektedir. Manavgat turizm, tarım ve ticaret gelirleri ile ülke ekonomisine büyük katkı vermektedir, bütçeye verdiği bu katkının karşılığında kamudan doğrudan gördüğü yatırım en alt düzeydedir. Sağlık ve ulaşım gibi en temel kamu yatırımlarını dahi alamamakta, adeta cezalandırılmaktadır. Manavgat'ın ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetlerine erişim için Yeni Devlet Hastanesi inşaatı bir an önce tamamlanmalıdır. Manavgat halkı sağlık hizmeti almak için komşu ilçelere ve şehir merkezine gitmekten, özel hastanelere mahkûm olmaktan kurtarılmalıdır. Yıllardır hastane sözünü yerine getirmeyen AKP iktidarı Manavgat’ı cezalandırmaktan vazgeçmelidir.”

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ