Antalya'da taksi tarifelerine yönelik ikinci bir zam iddialarına cevap veren Antalya Taksiciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, zamların uygulanma yeri ve zamanından kaynaklanan bilgi eksikliği olduğunu ifade etti. Alkan, söz konusu zammın 1 Haziran'dan itibaren geçerli olacağını ve sadece 5 ilçeyi kapsayacağını açıkladı. Diğer ilçelerde yapılam zam 15 Mayıs tarihinde uygulanmaya başlamıştı. Bu açıklama ile taksi tarifelerine ilişkin son durumu netleştiren Alkan, ilçelere göre farklılık gösteren zamların uygulanma zamanını ve kapsamını da açıkladı.  

20 GÜN İÇİNDE İKİNCİ ZAM İDDİALARI ANTALYA'DA GÜNDEM OLMUŞTU 

Antalya’da yaz sezonuna girilen bu dönemde zamlar ard arda gelmeye başladı. Önce toplu ulaşıma gelen zam ardından da taksi tarifelerine gelen zam Antalyalıları usandırdı. Artan maliyetler ve yedek parça ücretlerindeki artışın zamların kaçınılmaz oluşu ise durumu tam bir çıkmaza getirdi. Geçtiğimiz haftalarda taksi tariflerine ortalama yüzde 25 zam yapılarak taksimetre açılışı 25 TL, kilometre ücreti ise 30 TL olarak belirlendi. 20 gün geçmeden ikinci bir zam geleceği iddiaları da gündeme bomba gibi düştü. 

ZAM ORANI VE GEÇERLİ OLACAĞI TARİH FARKLILIK GÖSTERİYOR

Söz konusu iddialarla ilgili konuşan Antalya Taksiciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan zamların uygulanma yeri ve zamanından kaynaklanan bilgi eksikliği olduğunu ifade etti. Alkan, “ Geçtiğimiz haftalarda yapılan yüzde 25 oranındaki zam 15 Mayıs tarihinde Antalya’daki 5 ilçe hariç uygulamaya alındı. Söz konusu iddiada geçen 1 Haziran’da geçerli olacak ikinci zam ise Bu 5 ilçe; Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez, Döşemealtı ve Aksu’da zammın uygulanacağı tarih. Zaten bu 5 ilçede zam oranı da farklı. Yüzde 20 oranında uygulanacak zam 5 ilçede 1 Haziran itibariyle geçerli olacak. Yüzde 25 oranında yapılan zam ise diğer ilçelerde 15 Mayıs’ta uygulamaya kondu bile” ifadelerini kullandı. 

İLGİLİ HABERLER

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ