Yıl başından bu yana 4 milyondan fazla turisti ağırlayan Antalya’da bayram tatiliyle beraber hareketlik daha da artacak.

NÜFUS BAYRAMDA 2 KATINA ÇIKACAK

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Saatçioğlu, bayram tatilinin 9 güne çıkmasının, bayramın okulların tatil olduğu döneme denk gelmesinin özellikle iç pazardaki talebi artırdığını söyledi. Kentte yabancı turist yoğunluğuna iç pazarın da eklendiğini dile getiren Saatçioğlu, "Antalya'da turizmde yüksek sezona girdik. Doluluklarımız yüzde 75 - 80 civarındaydı, bayram tatilinin uzamasıyla yüzde 100'ü bulacağız. Oteller şimdiden güzel rezervasyonlar alıyor. Son dakika karar veren kapı misafirlerimiz her zaman olur, dolayısıyla rahatlıkla yüzde 100'ü bulacağımızı söyleyebilirim. Antalya'nın nüfusu 2 buçuk milyon, bayram tatilinde yaklaşık 3 buçuk - 4 milyon daha turist geldiğini düşünürsek 6 buçuk milyon düzeyinde bir hareketlilik yaşayacağız" dedi. 

Antalya Manzara 22

TRAFİK ÇİLESİ KATLANACAK  

Antalya'daki otellerin turist yoğunluğuna hazır olduğunu ancak kentte trafikte sıkıntılar yaşandığını anlatan Saatçioğlu, "Özellikle havaalanına gelip Alanya bölgesine giden misafirler çok büyük zorluk çekiyor. Kemer tarafı nispeten çok çok daha iyi, iki gidiş, iki geliş var. Ama Alanya'da yol gittikçe uzuyor, 3,5 - 4 saatlik uçak yolcuğundan gelen turistler, 2 saat daha bu alanlara gitmek için ızdırap yaşıyor" diye konuştu.

Denizli Antalya Karayolları Trafik

‘HERKESE UYGUN FİYAT YELPAZESİ MEVCUT’

Erken rezervasyon yaptıranların ise daima daha uygun fiyatta tatil yapma imkanına sahip olduklarına dikkati çeken Saatçioğlu, özellikle yerli turistlere erken rezervasyon fırsatlarını iyi değerlendirmelerini tavsiye etti. Saatçioğlu, Antalya'nın bir turizm kenti olduğunu ve her kesime hitap edebildiğini dile getirdi. Bayram tatili için bölgedeki otellerde fiyatların yıldızlarına göre de farklılık gösterdiğini dile getiren Saatçioğlu, "Bölgede 3 yıldızlı, 4 yıldızlı, 5 yıldızlı otellerimiz var. Her şey dahil kişi başı 3 bin liraya da konaklayan misafirlerimiz olacak, 15 bin lira ödeyen misafirlerimiz de olacak. Herkese uyan bir fiyat yelpazesi mevcut" açıklamasında bulundu. 

Swandor Hotel

VİLLALARIN DOLULUK ORANLARININ YÜZDE 90'LARDA 

Villa turizmi işletmecisi Özgür Önder de bayram tatilinin 9 güne çıkmasıyla villalarda da rezervasyonların arttığını söyledi. Kaş bölgesinde 10 bin civarında villa bulunduğunu belirten Önder, doğa içinde izole tatil yapmak isteyen tatilcilerin villa turizmini tercih ettiğini kaydetti. Bayram tatili için villa turizminde doluluk oranlarının yüzde 90'larda olduğunu ifade eden Önder, "Standarttan lükse göre çeşitli konseptlerde villalarımız mevcut. 1 artı 1 villalarımız gecelik 4 bin 750 liradan, 2 artı 1'ler 7 bin liradan, 8-10 kişilik villalarımız da 9 bin 600 liradan başlıyor. Villanın özelliklerine göre de fiyatlar artıyor" değerlendirmesinde bulundu.  


 

Kaynak: AA