CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı kredi kullandırma şeklinin çiftçileri mağdur ettiğini vurguladı. 

‘TARIMSAL KREDİLERE ULAŞMAK ZORLAŞTI’

Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı ülkemizde Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı 2,3 milyon çiftçinin yaşadığı mağduriyeti, yaşadığı sorunları ve devletten beklentilerini yapmış olduğu basın açıklamasıyla duyurdu.  Arı, “Tarımsal kredilere ulaşmak zorlaştı, faiz oranları yükseldi. Ayrıca kredinin kullandırılma şekli işi daha da içinden çıkılmaz hale sokmaktadır. Bu durum zaten ekonomik sıkıntı içerisinde olan üreticimizin performansını etkilemektedir” dedi. 

Ptt Ev Hanimlarina Para Yardimi

‘ÇİFTÇİ KREDİ OLMADAN AYAKTA KALAMIYOR’ 

Arı, “Türkiye’de iki çiftçiden birisi kredi olmadan ayakta kalamıyor. Çiftçi Kayıt sistemine kayıtlı 2 milyon üç yüz bin çiftçimizin büyük çoğunluğu Ziraat Bankası’ndan kredi kullanmaktadır. Borç altına giren ve borçlarını da her geçen gün çiftçi sayımızın yükselmesi mevcut çiftçilerimizin üretimden kopmasına neden olmaktadır. Çiftçimizin rahat nefes almaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle gerçek çiftçinin yatırıma yönelik gerçekçi krediler ve karşılıksız hibelerle desteklenmesi gerekir. Özellikle küçük üreticilere sahip çıkılmalıdır” diye konuştu. 

Cavit Arı (1)

KREDİ KULLANDIRMA ŞEKLİ ÇİFTÇİYİ MAĞDUR EDİYOR 

Arı, “Bugünlerde Ziraat bankası Hazine ve Maliye Bakanlığının uygulamalarından dolayı gerçek çiftçiye kredi verme sürecini zorlaştırmıştır. Verilen kredinin de %70 kısmı kredi kartına yüklendiği için çiftçi ancak mazot, gübre, vb. harcamalarda kullanması istenilmekte, bununla birlikte ciddi kesintiler yapılmaktadır. Bu durum da en önemli girdi olan işçi ücretlerine kullanma imkânının ortadan kaldırmaktadır. Özetle kredi kullandırma şekli çiftçimizi mağdur etmektedir. Çiftçimizi başka bankalara mahkûm etmeden, başka finans kurumlarına mecbur bırakmadan uygun bir kredi yönteminin sağlanması gerekmektedir. Ayrıca tarım kanunundan kaynaklı karşılıksız desteğinde çiftçimizin hakkı olan şekilde kullandırılması zorunludur” diyerek açıklamalarını noktaladı. 
 
 

Kaynak: HABER MERKEZİ