Antalya'da TYT heyecanı yaşandı. 3 milyon 120 bin 878 adayın katılımıyla Türkiye genelinde başlayan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) Antalya'da da yoğun bir şekilde gerçekleşti.

O POLİSLERİ DAKİKAKALARCA ALKIŞLADILAR 

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi önünde veliler sabahın erken saatlerinde çocuklarıyla birlikte okul kapısına kadar geldi. Sınav öncesi üniversite bölgesinde geç kalmak üzere olan öğrencileri sınav salonlarına yetiştiren trafik polisleri ise salona girmeyi bekleyen öğrenciler ve veliler tarafından dakikalarca alkışlandı. Ancak Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde 10.02'de sınava girmek için gelen geç kalan adayı içeriye almadı. Velilerin öğrencinin içeriye alınmasına yönelik talepleri ve gencin salona girme çabası ise etkili olmadı.

"HEM HEYECANLI HEM DE STRESLİ"

Velilerden Esin Alkaya, kızı Tıp Fakültesi'ni kazanmak istediğini ifade etti. Alkaya, "Kızım 18 yaşında, sınava ilk girişi. Biz velileri olarak bu süreci daha önce abisiyle tecrübe etmiştik ama aynı heyecanı tekrar yaşıyoruz. Onlarla bir aynı heyecanı yaşamak hem stresli hem heyecanlı, bu duyguları yaşadığımız için şükrediyoruz. Çocuklar için zorlu bir süreçti, biz velileri olarak elimizden geleni yaptık, onlar da ellerinden gelenin fazlasını yaptılar. Artık bundan sonra şans yanlarında olsun." dedi.

"DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE GÖREMEYECEĞİNİZ BİR GÖRÜNTÜ" 

Baba Haşmet Abbasoğlu ise çocukluğundan beri hayvan sevgisi içinde yetişen kızının veteriner olmak istediğini dile getirdi. Abbasoğlu, "Kızımın sınava ilk girişi, hedefleri var, çok çalıştı. Bebekliğinden beri tek hedefi veterinerlik. Çünkü, evimizde 9 köpek 2 kedi bulunuyor, baktığımız sokak köpeklerinin sayısını bilmiyoruz. Farklı mesleklere yönlendirmeye çalıştım ama veteriner olacağım dedi. Kızım heyecanlıydı ama biz burada daha heyecanlıyız. Velilerle birlikte heyecanımızı paylaşıyoruz. Trafik polislerinin buraya öğrenci taşımaları memleketim diye düşündürüp içimi sarstı. Dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğimiz bir görüntü. Bir iki dakikayla sınava giremeyen çocuklarımız da oldu, onlara çok üzüldük, anneleri babaları değiliz ama onlar için göz yaşı dökmek istedik. Umarım seneye bomba gibi gelirler." diye konuştu.

2 milyon 19 bin 709 adayın başvurduğu YKS'nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT), yarın saat 10.15'te uygulanacak. YKS'nin üçüncü oturumu Yabancı Dil Testi (YDT) ise yarın saat 15.45'te başlayacak.

Kaynak: İHA