Avrupa'nın en büyük tur acentelerinden FTI isimli şirketin iflası üzerine Muğla'nın turistik ilçesi Bodrum'a, Almanya üzerinden gelmesi planlanan turist sayısında azalma olacağını söyleyen Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Ömer Faruk Dengiz, "10 Haziran'dan sonra FTI üzerinden turist gelmeyecek. Almanya'daki sigorta fonu diğer yabancı acentelerle görüşme halinde, anlaşma sağlanırsa 10 Haziran sonrası başka bir seyahat acentesi müşterileri getirebilir. 10 milyon Euro'nun üzerinde bir kaybın olduğunu düşünmekteyiz" dedi. Antalya'yı da etkileyeceğinin olası olduğu bu iflasla ilgili Antalya Valisi Hulusi Şahin de bilgi vermişti. 

BODRUM'DA BÜYÜK KAYIP! TUR ACENTELERİYLE GÖRÜŞÜLÜYOR 

Bodrum'a Almanya'dan gelen turist sayısında azalma bekleniyor. Sezon boyunca Bodrum'a Almanya'dan yaklaşık 90 bin turist geliyordu. FTI'nın iflası ile birlikte bu sayıda düşüş olması kaçınılmaz görünüyor. Dengiz, alternatif çözümler için çalışmalar yapıldığını da ifade etti. Almanya'daki sigorta fonunun diğer yabancı acentelerle görüşme halinde olduğunu ve anlaşma sağlanması halinde 10 Haziran sonrası Bodrum'a turist getirilebileceğini söyledi.

Kurvaziyer Bodrum

Antalya turizmine darbe! Almanya’dan gelen uçuşlar durduruldu… Antalya turizmine darbe! Almanya’dan gelen uçuşlar durduruldu…
Antalya'daki turistlere büyük şok Antalya'daki turistlere büyük şok

TUR ACENTELERİNE ÇAĞRI: ADIM BEKLİYORUZ 

BODER Başkanı ayrıca, Bodrum ismiyle Didim'e satış yapan acenteleri de eleştirdi. Dengiz, Didim'in Bodrum gibi olamayacağını ve kendi ismiyle satış yapması gerektiğini vurguladı. Didim'e satış yapan acentelerden 5'inin Bodrum ismini kaldırdığını ve geri kalanların da bu konuda adım atmaları gerektiğini ifade etti.Bodrum turizminin bu zorlu dönemden en az kayıpla atlatması için çalışmalar devam ediyor. BODER ve ilgili kurumlar, alternatif pazarlar ve yeni acentelerle iş birlikleri için girişimlerde bulunuyor.

ANTALYA VALİSİ ŞAHİN BİLGİ VERMİŞTİ 

Büyük çoğunluğu Antalya'ya olmak üzere yılda 1 milyonun üzerinde Avrupalı turisti Türkiye'ye getiren FTI tur operatörünün iflasına ilişkin konuşan Vali Hulusi Şahin, şu an bu firma ile Antalya'ya gelmiş ve tatilde olan turist sayısının ilişkin ilk hesaplamaya göre 18 bin civarında olduğunu söyledi. Şahin, "Hiçbir sıkıntı olmadan bu turistleri, bizim otelcilerimiz, partilerini yapıp, geri dönüşlerini zaten planladı" dedi.

Vali Hulusi Şahin

‘ANTALYA TURİZMİNİNE ÇOK OLUMSUZ BİR ETKİSİ OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUZ’

Antalya Valisi Hulusi Şahin, tur rezervasyonlar konusuna da değinerek, "Onlar zaten gelmeyecekler. Dolayısıyla bir alan açıklığı olacak. Bir rezervasyon iptali olacak ama bununla ilgili tedbirler alındı. Vakit var. Bunun öyle daha önce yaşanan iflaslar gibi büyük çaplı bir etki yapacağını düşünmüyoruz. Çünkü buna göre hem daha tedbirli Antalya turizmi hem de orada bir sigorta mekanizması da işliyor. Dolayısıyla FTI'ın Antalya turizminin totaline çok olumsuz bir etkisi olacağını düşünmüyoruz” şeklinde konuştu.

‘ÖNÜMÜZDE CİDDİ VAKİT VAR’

Vali Şahin önlerinde ciddi bir vakit olduklarını vurgulayarak, “İlk izlenimler olumsuzdu; ama her geçen gün daha da bu konunun çözüleceği yönünde gidiyor. O konuda herkesin içi rahat olsun. Bir miktar kış turizmiyle ilgili şüpheler oluştu; fakat önümüzde ciddi vakit var. Antalya turizminin dinamiklerinin hızlı bir şekilde o boşlukları dolduracağını düşünüyorum. Dolayısıyla o eski yıllarda, Thomas Cook'un falan döneminde, yaşanan olayların bu dönem yaşanması söz konusu olmaz" diye konuştu.

Kaynak: DHA