Mersin'de kira artışları ve konut sahipleri ile kiracılar arasındaki anlaşmazlıklar başladı. İhsan Dayan ve ailesinin yaşadığı çaresizlik, yerel yönetimler ve ilgili makamların konut politikaları ve sosyal yardım faaliyetlerini gözden geçirmeleri gerektiğini ortaya koydu.

EV SAHİBİ VE KİRACI ARASINDA KRİZ BAŞLADI 

Mersin'in Mezitli ilçesinde yaşayan İhsan Dayan, ev sahibi ile kira bedeli konusunda yaşadığı anlaşmazlık sonucu evinden çıkarıldıktan sonra çaresiz bir duruma düştü. 8 kişilik ailesiyle kirada yaşayan Dayan, ev sahibinin yaptığı aşırı kira artışını kabul etmeyince icra yoluyla evden çıkarıldı. Yaşadığı bu dramatik süreçte çözümü 7 yıl önce satın aldığı ancak kiracısını çıkaramadığı evine taşınmakta bulan Dayan, bu kez de kiracısını çıkartamadığı için hukuki süreç başlattı.

Antalya’da kira ücreti belirsizliği! Kiracıların o umudu da suya düştü Antalya’da kira ücreti belirsizliği! Kiracıların o umudu da suya düştü

İCRA YOLUYLA ÇIKARILDIĞI EVİN BOŞLUĞUNA ÖNÜNDE EŞYALARIYLA KALAKALDI

İnşaat sektöründe çalışan ve 40 yıldır Mersin'de ikamet eden İhsan Dayan, kirada oturduğu evin sahibinin kira bedelini yüzde 600-700 oranında artırma talebini yüzde 400 oranında kabul ettiğini ancak bu artışın ardından bir hafta içinde icra yoluyla evden çıkarıldığını belirtti. Bu süreçte kalacak bir yer bulamayan Dayan, eşyalarını taşıdığı yerde geceleri nöbet tutarak çalınmaması için korumaya çalıştı.

"SOKAKTA KALDIK, GİDECEK YERİMİZ YOK"

Dayan, kiracısı olduğu evden çıkarıldıktan sonra ailesiyle birlikte sokakta kaldıklarını ve geçici olarak parklarda veya akrabalarının yanında kaldıklarını dile getirdi. Ancak kalıcı bir çözüm bulamayan Dayan, sahibi olduğu evin önündeki boşluğa eşyalarını taşıdı ve burada sürecin sonlanmasını bekliyor. Kiracısını çıkartamadığı evi için başlattığı hukuki sürecin sonuçlanmasını uman Dayan, bu süreçte aldığı desteklerin yetersiz kaldığını ve çözüm bulunması gerektiğini vurguladı. "Biz sokakta kaldık, gidecek bir yerimiz de yok, imkanımız da yok" diyen Dayan, yetkililerden yardım çağrısında bulundu.

Kaynak: İHA