Kira artış oranlarındaki zam sınırının kaldırılması sonrası milyonlarca vatandaşın son umudu olan o durumla ilgili gelen açıklama üzdü. İşte detaylar… 

KİRALIK KONUT STOKUNDA ARTIŞ BEKLENMİYOR 

Kira artışlarına uygulanan yüzde 25 zam sınırı 2 Temmuz’da sona ererken yeni kira zam oranı yüzde 65,07 olarak açıklandı. Yeni kararı değerlendiren Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Cansel Turgut Yazıcı, Türkiye genelinde kiralık stokunun son altı ay içerisinde ortalamada yüzde 11 azaldığını, yeni kararın stokta büyük bir artışa neden olmayacağını açıkladı. Söz konusu açıklamayla kiracıların ücret artışları frenlemesi noktasındaki son umutları da suya düştü. 

Antalya Genel Yeni

“İKİ TARAF İÇİN UCU KESKİN DEĞNEKTİ”

Gayrimenkul sektöründeki yüzde 25’lik zam sınırının hem mal sahibi hem de kiracı açıcısından artı ve eksileri olan bir konu olduğunu söyleyen Turgut Yazıcı, “Bu sınır her iki taraf için de ucu keskin bir değnekti. Kimi insanlar sadece kira gelirleriyle geçiniyor, diğer yandan kirayı ödemekte zorlanan, barınma sorunu yaşayan da bir kesim var.  Devlet bu duruma bir çözüm olarak sınırlandırma getirdi ama bu da büyük problemlere yol açtı. Serbest piyasaya bu kadar müdahale edilince başka sıkıntılar ortaya çıktı” dedi.

Antalya Genel Havadan

“MAHKEMELERDE DOSYA YIĞILDI”

Yeni kira zam oranının yüzde 65,07 olarak açıklandığını sözlerine ekleyen Yazıcı, “01 Temmuz tarihinden itibaren yenilenen konut sözleşmelerinde artık TEFE-TÜFE rakamlarını kullanarak yeni kira bedeli hesaplamamız gerekecek. %25 sınırının kalkmasının fahiş kira artışlarına yol açacağını beklemiyoruz. Çünkü birçok mal sahibi zaten yüzde 25’i kabul etmedi ve huzurlarını kaçırmak istemeyen ve imkanı olan kiracılar da bu artışları kabul etti. Piyasa buna göre oluştu. İmkanı olmayanlar mal sahiplerine direndi, kira yüzünden birbirini darp edenleri, hatta öldürenleri gördük. Mahkemelerde kira davaları yüzünden dosya üzeri dosya yığıldı” diye konuştu.  

Mahkeme Hakim Tokmak

“EV FİYATLARINI KONTROL ALTINA ALINMADAN KİRA FİYATLARI KONTROL ALTINA ALINMAZ”

Yazıcı, açıklamalarını şöyle sürdürdü: 

“Özellikle büyük şehirlerde ev fiyatlarını kontrol altına alınmadan kira fiyatları kontrol altına alınamaz.  Ayrıca Anadolu’da köylerde evler boş dururken büyük şehirlerde fahiş kira fiyatları ile boğuşuyoruz. Büyük şehirlerdeki yığılmaların azaltılması gerekli, sadece ev fiyatlarında değil gıdadan her konuya büyük şehirlerde yaşam maliyetleri yüksek. Öte yandan birden fazla konuttan kira geliri elde edenler için ileride belki farklı düzenlemeler yapılabilir ama genele uygulamak büyük problem yarattı. Öte yandan kiralık stoku son altı ay içerisinde Türkiye genelinde azaldı. 2023 başından bu yana kiralık adetlerinde yılın başına göre genelde yüzde 11 azalma var.” 
 

Muhabir: VELİ AKOĞLU