Türkiye’nin ilk tarım fuarı olan Hasyurt Tarım Fuarı, 27’nci kez 8-10 Mayıs tarihlerinde Finike’de düzenlendi. Antalya Büyükşehir Belediyesi, Finike Belediyesi, Antalya Tarım Konseyi, Kumluca Ticaret Borsası ile Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası’nın organizasyonunda, Tarım ve Orman Bakanlığı, Antalya Ticaret Borsası ve diğer paydaşların desteğiyle düzenlenen fuarı 3 günde 30 bini aşkın kişi ziyaret etti. 

FUARA 81 İLDEN GELEN KATILIMCILARIN İLGİSİ YOĞUN OLDU

6 bin metrekare alanda düzenlenen fuarda tohumdan gübreye, zirai ilaçtan sulama sistemlerine, sera konstrüksiyonlarından fideye kadar birçok sektörden 81 katılımcı yer aldı. Ziyaretçiler, tarımla ilgili yeni hizmet ve ürünleri inceleyerek katılımcı firmalar ile gerçekleştirdikleri görüşmelerde soru ve önerilerine karşılık buldu. Yeni iş ve ticari birlikteliklerin kurulduğu fuarda, tarım teknolojileriyle ilgili yenilikler de ziyaretçilerin ilgisine sunuldu.

FİNİKE'DE ÇİFTÇİLER VE SEKTÖR PAYDAŞLARI BİR ARAYA GELDİ

Fuarda aynı zamanda çok sayıda etkinlik düzenlendi. Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım moderatörlüğünde düzenlenen ve genç çiftçilerin katıldığı “Söz Çiftçide” panelinde çiftçilerin üretmek için yaptıkları mücadele paylaşıldı. BATEM uzmanlarının katılımıyla gerçekleşen Narenciye Yetiştiriciliği programında narenciyede görülen hastalıklardan aşılamaya birçok konu gündeme geldi.

Manavgat'ta Başkan Kara o merkezleri bizzat yerinde inceledi Manavgat'ta Başkan Kara o merkezleri bizzat yerinde inceledi

ZİRAAT ODALARI BAŞKANI SEKTÖRÜN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

Bölgedeki ziraat odası başkanlarının katılımıyla ATB Basın Danışmanı Vahide Emel Yanık moderatörlüğünde düzenlenen “Batı Antalya Tarımı” başlıklı panelde ziraat odası başkanları tarım sektöründe yaşanan sorunları ve sektör paydaşlarının beklentilerini dile getirdi. Tarım GES uygulamaları panelinde, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden yetkililer güneş enerji sistemleri uygulamaları ve desteklerini anlattı. 

ÇİFTÇİLERE ÖZEL BİLGİ YARIŞMASI DÜZENLENDİ

Hasyurt Tarım Fuarı’nda Antalya Tarım Konseyi, Finike Belediyesi ve Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğiyle ‘’Çiftçi Aileler Yarışıyor’’ ödüllü bilgi yarışması düzenlendi. 6 çiftçi ailenin yarıştığı bilgi yarışmasında, Elmalı’dan Alptekin ailesi birinci olurken Demre’den Peker ailesi ikinci, Finike’den Çiloğlu ailesi ise üçüncü oldu.

ÇİFTÇİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Yarışmada birinci olan aileye 10 bin, ikinci olan aileye 7 bin 500, üçüncü olan aileye 5 bin, katılımcı ailelere 2 bin 500 TL para ödülü verildi. Yarışmada dereceye giren ailelere ödülleri Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi ve Antalya Tarım ve Orman Müdürü Fırat Erkal tarafından takdim edildi. Yarışmaya katılan ailelere çeşitli hediyeler de verildi.

Kaynak: Finike Belediyesi / Bülten