Antalya'da 1 Mayıs İşçi Bayramı, sendika, meslek odası ve siyasi parti temsilci ve üyelerinin yoğun katılımı ile kutlandı. Binlerce kişi, kutlamalar kapsamında Cumhuriyet Meydanı’na yürümek üzere Muratpaşa ilçesinde bulunan Aydın Kanza Parkı önünde toplandı. 

EMEKÇİ, BAYRAM DA OLSA ÇALIŞMAK ZORUNDA 

1 Mayıs yürüyüşü için toplanan kalabalık toplumun farklı kesimleri arasındaki uçurumu da gözler önüne serdi. Birçok parti, sendika ve meslek odası temsilcisi "hak, özgürlük, adalet" kavramları ile bir araya gelirken meydanlarda slogan atmak ve pankart açmak yerine geçim derdinde olan kişiler de objektiflere yansıdı.

SINIFSAL UÇURUM BAYRAMDA DA KENDİNİ GÖSTERDİ 

Aynı ülkede aynı şehirde aynı cadde üzerinde sosyolojik farklılıkları insanlara hatırlatan karelerde kimilerinin su kimilerinin ise simit sattığı gözlendi. Sınıfsal uçurum, ekonomik parametrelerin daha iyimser tablolarda seyretmesi gerektiğini hatırlatırken, atılan sloganların ve açılan pankartların şimdilik bir sonuç vermediği gerçeğini bir kez daha gün yüzüne çıkarttı.

İŞÇİ BAYRAMI MEMURLARA YARADI 

Her ne kadar emekçi de olsalar memurların resmi tatil yapabildiği bir ortamda işçilerin kendileri için kutlanan 1 Mayıs’ta tatil yapamaması bir paradoks olarak insanların gözü önünde yaşanmaya devam ediyor. 1 Mayıs, toplumun en kıymetli kesiminin “ekmek kavgasını” kesintisiz sürdüren emekçiler olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Antalya’nın kahramanları! Arıyor, kurtarıyor, güven veriyor… Antalya’nın kahramanları! Arıyor, kurtarıyor, güven veriyor…


 

Muhabir: DUYGU TEKİN