İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya iktidarın seçimlerden önce açıkladığı EXPO 2016 alanı, otoyol ve Manavgat Devlet Hastanesi projelerinin akıbetini sordu. Kaya, "Antalya'da yatırımlara el freni mi çekildi? Antalya'da yatırımlar neden frenlendi? Expo, otoyol ve hastane mi tasarruf tedbirlerine alındı?" diyerek tepki gösterdi. 

"AÇIKLANAN VAATLER TEDBİR KAPSAMINA MI ALINDI?"

Seçim öncesi İktidarın seçim vaatlerinde yer alan projeleri gündeme taşıan İYİ Parti Antalya Milletevekili Aykut Kaya, “Antalya’daki yatırımlar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan tasarruf tedbirleri kapsamına mı alındı” diye sordu.

TASARRUF GENELGESİ TARTIŞMA KONUSU OLDU

Meclis kürsüsünde konuşan İYİ Partili Kaya, “Suyu az içsek, salonda sadece bir ampul yaksak, kombiyi açmayıp kışın battaniyeyle ısınsak 30 yılda bir araba alırız durumuna düşmüş, hane halkı bütçe yönetimi anlayışıydı adeta. Süreçleri iyileştirmeye yönelik bir şey yok. Kamu ihale kanunu nasıl daha etkin hala gelir. Kamu özel işbirliği projelerinden doğan, fahiş ödemeleri nasıl azaltacağız. Bu sorular belli ki iktidar partisi için bir ifade etmiyor. Bu tasarruf genelgesinin ne kadar doğru tasarlandığı bir yana, bunun uygulamasının ne kadar etkili olacağı da ayrı bir tartışma konusu” dedi.

Aykut Kaya İyi̇ Parti Antalya Mi̇lletvekili 11

AK PARTİLİ MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU'NA EXPO HATIRLATMASI 

Kaya, EXPO alanın teknoloji ve bilişim üssü olması önerisinde bulunduğunu hatırlattı. Kaya dönemin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’un kendi açıklamasından birkaç gün sonra "EXPO 2016 alanını silikon vadisi yapacağız" sözünü verdiğini dikkat çekerek, “Ortada ne silikon var ne vadi. EXPO alanının bir an önce valilik koordinasyonunda milletvekilleri, ilgili bakanlıkların temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi, STK ve meslek odası temsilcileriyle bir kurul oluşturularak Antalya’nın gelişimine kalkınmasına en uygun projenin tespit edilip hayata geçirilmesi önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

"ANTALYA'DA DAHA HANGİ TASARRUFLARA GİDECEKSİNİZ?"

Antalya’da EXPO 2016 alanının yanı sıra otoyol ve Manavgat Devlet Hastanesi başta olmak üzere birçok projenin durudğunu belirten Kaya, “EXPO, otoyol, devlet hastanesi ve Antalyalıların sonuçlanmasını beklediği diğer projelerde mi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan tasarruf tedbirleri kapsamına alındı. Sağlık ve ulaştırma gibi Antalyalıların acil yatırım beklediği kamu hizmet alanlarında da mı tasarrufa gideceksiniz? Antalya için sizden öğrenmek istediğim bir şey var. Almaya gelince pek sevdiğiniz ama vermeye gelince eli sıkı davrandığınız Antalya’da daha hangi tasarruflara gideceksiniz” diye sordu. 

"FUTBOLDAKİ KURUMSAL YOZLAŞMAYI ÇÖZMEMİZ GEREKİYOR"

"Bizim sorunlarımızın temelinde zaten kurumlarımızın yozlaşması var” diyerek sözlerini devam eden Kaya, “Bakın bununla ilgili çok trajikomik bir örneği paylaşmak istiyorum. Futbolda hakem hatalarını ortadan kaldırsın diye VAR ve yarı otomatik ofsayt sistemi gibi teknolojileri getirdik ülkeye. Hakemler kamera kaydını inceliyor, yarı otomatik ofsayt sistemi tartışmaya açık olmayan bir dijital ofsayt çizgisi çizip hakemlere sadece açık olan sonucu açıklama işini bırakıyor. Ancak tüm bu teknolojiye rağmen hakemler hala yanlış ofsayt kararı verebiliyor. Futbol maçlarının neticesini değiştiren açıklaması güç hatalar yapabiliyor. Yani Türkiye’de futbol öyle bir hal almış ki hakemlere tüm verileri, tüm açıları inceleyip doğru sonucu söyleyen bir teknoloji versek yine yanlış karar verecekler. Demek ki Türk futbolunun geleceği için yeni teknolojileri uyumdan en iyi futbolcuları transfer etmekten önce futbol alanındaki kurumsal yozlaşmayı çözmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu. 
 

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN