Antalya'nın Kaş ilçesinde yakalanan 1 yaşındaki Balkan vaşağı, verici takılıp takip edilmek üzere doğaya tekrar salındı. Vericideki GPS ile vaşağın dolaştığı, savunduğu, dinlendiği, beslendiği türler ve yavruladığı bölgeler takip edilecek.  

BALKAN VAŞAĞI NEREDE YAŞAR?

Kuzey Makedonya’nın sembolü olan ve madeni paraları üzerinde resmi bulunan Balkan vaşağı, Doğu Arnavutluk ve Batı Makedonya’da yaşamaktadır. Kosova ve Karadağ’da küçük bir yaşam alanına sahiptir. Güçlü bir yırtıcı olan Balkan vaşağı kar tavşanı, kemiriciler, kuşları, balık ve bazen de geyik gibi hayvanları avlar.

TÜRKİYE’DE BALKAN VAŞAĞI NERELERDE GÖRÜLÜR

Türkiye’de ise Tunceli, Antalya, Ardahan, Bolu, Çankırı, Kars, Kastamonu, Erzurum, Sivas, Artvin ve Rize’de görülen Balkan vaşağı, Doğa Koruma ve Mili Parklar Kaş Şefliği desteğiyle hazırlanan proje çerçevesinde, Antalya'nın Kaş ilçesinde bulunan Kıbrısçayı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası içerisinde yakalandı.

BALKAN VAŞAĞI GPS İLE TAKİP EDİLECEK

Yaban hayatı uzmanı Biyolog Dr. Deniz Mengüllüoğlu tarafından yürütülen projede yakalandıktan sonra uydu verici takılan Balkan vaşağı tekrar doğaya salındı. 1 yaşındaki vaşağın, vericinin sağladığı GPS ile dolaştığı, savunduğu, dinlendiği, beslendiği türler ve yavruladığı bölge yakından takip edilecek.

                              

Kaynak: İHA