Antalya Tünektepe Teleferik Tesisleri'nde Ramazan Bayramı'nın üçüncü günü olan 12 Nisan Cuma günü meydana gelen kazaya ilişkin Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında Adliye'ye çağrılan CHP'li Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz, beklemediği bir durumla karşı karşıya kaldı. 

ADLİYEYE BİLGİ VERMEK İÇİN GİTTİ, KAZADAN SORUMLU TUTULDU 

Teleferik tesislerini işleten ANET A.Ş.nin Genel Müdürlüğü'nden 28 Kasım 2024'te ayrıldığını, o tarihten sonra bir sorumluluğunun bulunmadığını anlatan Kocagöz, Savcılık sorgusunda kazadan sorumlu tutulduğunu görmenin şaşkınlığını yaşadı. Adliye'ye bilgisine başvurulmak üzere çağrıldığını sandığını anlatan Kocagöz, "Teleferik benden önceki genel müdür döneminde faaliyete alınmıştı. Benim herhangi bir sorumluluğum var ise benim haricimde sorumluluğa gidecek 4 kişi daha bulunmaktadır." dedi. 

Afyonkarahisar'da 25 milyonluk vurgun! MASAK raporladı Afyonkarahisar'da 25 milyonluk vurgun! MASAK raporladı

Mesut Kocagöz Tutuklandı

MESUT KOCAGÖZ "SUÇSUZUM" DEDİ, SORUMLUK PAYLAŞIMA DİKKAT ÇEKTİ

Savcılık ifadesinde, kazadan duyduğu üzüntüyü dile getiren Kocagöz, suçsuz olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Ben hayatını kaybeden vatandaşımız için üzüntümü belirtiyor ve başsağlığı diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Hali hazırda Kepez belediye başkanlığı yapmaktayım.28 Kasım 2023 tarihinde belediye başkanlığına aday adaylığına başvuru yapmak amacıyla Anet yönetim kurulu başkanlığından ve genel müdürlüğünden istifa ettim. 2017 yılı Ağustos ayı Anet A.Ş yönetim kurulu başkanı ve genel müdür olarak 2018 yılı kasım ayında söz konusu görevden ayrıldım.  Belediye başkanlığına aday gösterilmeyince 2019 yılı mayıs ayı içerisinde yeniden Anet A.Ş genel müdür ve yönetim kurulu başkanı olarak atandım. Yaklaşık 6.5 yıl teleferikle ilgili hiçbir sıkıntı yaşamadık. Aynı zamanda yönetim kurulu üyeleri olarak teleferik konusunda herhangi bir sıkıntı olmaması için sürekli çalıştık. Kazadan önce yapılan ağır bakım ve yıllık bakımlar ilgili hiçbir bilgim bulunmamaktadır. Teleferik benden önceki genel müdür döneminde faaliyete alınmıştı. Benim herhangi bir sorumluluğum var ise benim haricimde sorumluluğa gidecek 4 kişi daha bulunmaktadır. Tek sorumlu benmişim gibi gösterildi. Ben bilgi alınacak diye adliyeye gelmiştim.  Böyle bir taleple karşılaşacağımı düşünmüyordum. Ön bilirkişi raporunda cıvatalarla ilgili hususlar yazmaktadır. Ayrıca bilirkişi raporunun da hatalı olduğunu söylemek isterim. Söz konusu teleferikle ilgili bakımlar ve civatalar, direklerin bakımı ve buna benzer tadilat onarımın yapıldığına dair bilgi ve belgeleri avukatım birazdan sunacaktır. Benim istifa dilekçem, evrak numaram, hepsi dosyada kayıtlıdır. Büyükşehir belediye başkanı tarafından Anet A,Ş de eksilen bir kişilik kontenjan geç bildirildiği için ticaret sicilden tasdiklenmesi de 2024 yılının şubat ayını bulmaktadır. Benim görev yaptığım süre zarfında rutin bakımlar ile ağır bakımların eksiksiz yapıldığı, Anet A.Ş yönetim kuruluna Mega Tower isimli şirket tarafından sunulmaktadır. Raporlar düzenli olarak çift heyet tarafından kontrol edilmektedir, suçsuzum.”

Muhabir: Tahsin Can ÖNALP