Antalya'da 1 kişinin öldüğü, 7 kişinin yaralandığı teleferik kazasının ardından tutuklanan ANET'in önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanı, mevcut Kepez Belediye Başkanı CHP'li Mesut Kocagöz'ün tutukluluğuna 2’nci kez yapılan itiraz reddedildi.  

24 Mayıs Resmi Gazete'de bugün neler var? Denklik Yönetmeliğinde Değişiklik Resmi Gazete'de 24 Mayıs Resmi Gazete'de bugün neler var? Denklik Yönetmeliğinde Değişiklik Resmi Gazete'de

DAVA AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE GÖRÜLECEK

ANET'in önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanı, mevcut Kepez Belediye Başkanı CHP'li Mesut Kocagöz'ün tutukluluğuna yapılan 2'nci itirazın reddedilmesinin ardından dosya ağır ceza mahkemesine gönderildi. İddianamenin hazırlandığı ve duruşma tarihinin belirleneceği ifade edildi. 

Mesut Kocagöz 2024 Yerel

MESUT KOCAGÖZ NEDEN TUTUKLANDI?

Antalya'daki teleferik kazasına ilişkin soruşturma kapsamında, kazanın yaşandığı Tünektepe Teleferik Tesisi'ni işleten ANET A.Ş. eski Genel Müdürü ve son seçimlerde CHP'den Kepez Belediye Başkanı seçilen Mesut Kocagöz ile mevcut ANET Genel Müdür Vekili Ahmet Buğra Samsunlu, mekanik mühendisi Okan Erol, Megatower bakım şirketi sahibi Serdar Tezcan, bakım şirketinin bakım ve otomasyon amiri Serkan Yellice 'taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçlamasından tutuklandı.

Antalya Teleferik Kazasına Ait Yeni Kurtarma Görüntüleri Ortaya Çıktı

İSTİFA ETTİĞİNİ DİLE GETİRDİ AMA TUTUKLULUK ENGELLENEMEDİ

Tutuklanan Kocagöz ifadesinde, belediye başkan adaylığı için 28 Kasım Aralık 2023'te ANET A.Ş.'deki görevinden ayrıldığını, genel müdürlüğü döneminde bakımların eksiksiz yapıldığını söyledi, bu döneme ait tadilat bakım belgelerini savcılığa sundu. İstifa ettikten sonra 2024 yılında yapılan ağır bakım ve yıllık bakımlara ilişkin bir bilgisi olmadığını bildiren Kocagöz, hazırlanan ön bilirkişi raporunu da hatalı bularak, "Tek sorumlu benmişim gibi gösterildi" dedi. Teleferik tesisinde son bakımların ise 19 Şubat-4 Mart 2024'te yapıldığı ortaya çıkmıştı. 

31 MART SEÇİMLERİ'NDE KEPEZ BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLMİŞTİ

Mesut Kocagöz, 2019’daki yerel seçimlere 2 ay kala Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel döneminde AK Parti'den ihraç edilerek CHP'ye geçmiş, Büyükşehir Belediyesi'nin şirketi ANET A.Ş.'de 5 yıl genel müdürlük yapmıştı. 2018 yılından itibaren Tünektepe Teleferik Tesisi'ni işleten ANET'in Genel Müdürü olan Kocagöz, Kasım 2023’te görevinden istifa etti, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde de CHP'den Kepez Belediye Başkanı seçildi.

 

Muhabir: BÜLENT ÖNER