Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, yurt genelinde yarından itibaren Balkanlar, Kuzey Afrika ve Suriye kaynaklı toz taşınımının etkili olması bekleniyor. Toz taşınımının yurdun özellikle güney bölgelerini etkisi altına alması bekleniyor. 

GÖRÜŞ MESAFESİ DÜŞECEK

Toz taşınımının Doğu Akdeniz ile Doğu Anadolu'da orta kuvvette, Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli, diğer yerlerde hafif, zaman zaman orta kuvvette olacağı tahmin ediliyor. Hava kalitesinde azalma, görüş mesafesinde düşme, yağış anında çamur şeklinde yağış ve sağlık problemleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. Toz taşınımın aynı zamanda görüş mesafesini ve hava kalitesini düşürmesi ön görülüyor.

DOĞUDAN BATIYA YOĞUNLUK AZALIYOR

Yüzey Toz Konsantrosyonu değerlerine bakıldığında 18 Mayıs 2024 tarihinden itibaren gözle görülür bir değer değişikliği bekleniyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere yurdun güney bölgelerinde beklenen toz taşınımının İç Anadolu, Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesinde daha az yoğunlukta etkili olacağı gözleniyor. 18 Mayıs tarihlerinde en yüksek birime (2000 ve üzeri) ulaşması beklenen değerlerin, 19 Mayıs 2024 tarihinden etkisini azaltacağı tahmin ediliyor.  

BATI AKDENİZ BÖLGESİ RİSK ALTINDA 

Tozun kolondaki dağılımı ve yoğunluğu hakkında bilgi veren toz optik derinliğine bakıldığında ise 18 Mayıs 2024 tarihinde Akdeniz Bölgesi'nin tamamına yakınında en etkili olacak derinliğin, Batı Akdeniz Bölgesi'nde daha riskli oranlara ulaşması bekleniyor. Batı Akdeniz Bölgesi'nin toz taşınımında en riskli bölge olarak gözlemlendiği haritada, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Suriye kaynaklı toz taşınımının yurdun diğer bölgelerinde daha az risk taşıyacağının bilgisi veriliyor.

Ayvalık sahillerinde ilginç görüntü! Sahiller traktörle sürüldü Ayvalık sahillerinde ilginç görüntü! Sahiller traktörle sürüldü


 

Kaynak: HABER MERKEZİ