Pınar Fidan adından söz ettiren bir komedyen olarak son dönemlerde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Youtube’daki Jiklet kanalı bünyesinde yer alan PES programından kesitlerin sosyal medyada yaygınlaşması ile Fidan’ın adı da giderek duyuldu.

Mizah programı olarak bilinen PES’te, Pınar Fidan’ın yaptığı bazı şakalar ise farklı kesimlerce yanlış anlaşıldığından kendisi de son günlerde tartışmaların odağı oldu. Peki Pınar Fidan kimdir? Detaylar haberimizin devamında yer alıyor… 

Pinar Fidan Kimdir 4

Pınar Fidan Kimdir?

‘’Kadınlar komik değildir’’ algısına karşı gelen birçok kadın komedyen arasında Pınar Fidan’ın ismi de duyuluyor. Doğaçlama konusunda oldukça başarılı olan Fidan, son birkaç senedir çeşitli mekanlarda ‘açık mikrofon’ gösterileri adı altında stand up show’lar gerçekleştirmektedir.

Adını duyurduğu yer ise Youtube adlı video içerik platformunda yer alan PES isimli programda yaptığı şakalarla olmuştur.

Pınar Fidan stand up kategorisinde olan DUMB’da 2019’da, Tuz-Biber’de ise 2020’de yer almıştır. Ayrıca ‘Göründüğü Gibi’ adlı kısa filmde de Esin karakterine hayat vermiştir.

Yaptığı sivri dilli mizah türüyle ofansif komedinin temsilcilerinden olan Fidan, bazıları tarafından İngiliz komedyen Ricky Gervais’e dahi benzetilmiştir. Fakat bazıları da ofansif mizahın en önemli özelliğini, tiye alınan kişinin bile bu esprileri gülebilmesi şeklinde yorumlamaktadır. Pınar Fidan’ın şakalarının ise bu kişileri sadece gücendirme niteliği taşıdığı söylenerek kendisi eleştiri yağmuruna da tutulmuştur.

Pinar Fidan Kimdir 5

Pınar Fidan Kaç Yaşında?

Kullanıcılar tarafından Pınar Fidan kimdir sorusuna dair bazı detaylar merak edilmektedir. Bunlardan biri de kendisinin yaşıdır. Ancak popüler komedyenin yaşına yönelik maalesef herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Fidan, özel hayatıyla öne çıkmamakla beraber daha çok program kapsamında verdiği demeçlerle bilinmektedir.

Pınar Fidan Nereli?

Çeşitli dijital mecralarda paylaşılan videoları ile geniş kitlelerce tanınmaya başlayan Pınar Fidan’ın nereli olduğuna dair kesin bir bilgi yoktur. Ancak genç komedyen İstanbul’da ikamet etmekte ve mesleğini bu şehirde idame ettirmektedir.

Pınar Fidan Evli Mi?

Pınar Fidan kimdir diye merak ediyorsanız kendisi özel hayatında seyahat etmeyi seven biridir. Bir de erkek kardeşi bulunmaktadır. Ancak Pınar Fidan eşine dair hiçbir bilgi yer almamaktadır. Instagram'da @pinafidan ismiyle takip edilen komedyenin evlilikle ilgili bir paylaşımı olmamakla birlikte neredeyse 100K takipçisi vardır.

Pinar Fidan Kimdir3

Pınar Fidan Ne İş Yapıyor?

Pınar Fidan’ın mesleği oyuncu ve tiyatrocu olarak geçmektedir. Bunlara ek olarak YouTube kanalında partneri Seda Yüz ile beraber komedi yayınları yapmaktadır. Ancak stand-up gösterilerindeki bazı söylemleri sebebiyle hakkında Başsavcılık tarafından soruşturma başlatıldığı bile olmuştur. İşte Pınar Fidan kimdir ve ne dedi soruları hakkında merak edilenler...

Pinar Fidan Kimdir 2

Pınar Fidan Ne Yaptı? Ne Dedi?

Pınar Fidan’ın bazı sözleri zaman zaman tepki çekerek gündem olmuştur. Geçtiğimiz Kasım ayı sosyal medya hesabı üzerinde bir video paylaşan Pınar Fidan, video içeriği sebebiyle okları üzerine çekmiştir. Sebebi ise yaşlı ve yatalak kişileri hedef alması, bu kişilere yönelik alaycı bir tutum sergilemesidir.

Video giderek yayılmış ve viral olarak halk tarafından negatif tepkilere maruz kalmıştır. Bu videonun kaldırılması için kullanıcılar sosyal medya platformlarından #PınarFidanVeSedaYüzEtiketi altında çeşitli yorumlarda bulunmuştur. Pınar Fidan kimdir sorusuyla ilgili de en çok bu olaylar merak edilmektedir.

Olaya göre Pınar Fidan, partneri Seda Yüz ile çektikleri Pes programında gürültüden rahatsız olan komşularıyla ilgili konuşuyordu. Bu esnada yatalak hasta nedeniyle gece partilerindeki gürültüden şikayet eden komşulardan söz etmeye başladılar.

İkilinin bu yayında yatalak hastalara karşı duyarsız davrandığı düşünülmüş ve tartışma yaratmıştır. Fakat Pınar Fidan’ın tek başına sahnedeyken yaptığı bir şaka ise çok daha büyük ses getirmiş ve linç kampanyasına kadar gitmiştir.

Genç komedyen Tuz-Biber isimli stand-up gösterisinde Alevi vatandaşları hedef alarak Madımak Katliamı hakkında bir espri yapmıştır. Bu olaya gönderme yapıp “Toplayıp hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin. Geçmişte örnekleri var." şeklinde bir ifadede bulunmuştur. Bunun üzerine vatandaşlar tarafından ayrımcı olarak nitelendirilmiştir.

Durum böyle olunca Fidan önce bir açıklama yapmış, ardından Instagram hesabını kapatmıştır. Açıklamada ise kendisinin de Alevi olduğunu ve sözlerinin tamamen ironi içerdiğini belirtmiştir.

Yaptığı açıklama tam olarak aşağıdaki gibidir:

Megastar Tarkan'dan belediyelere çağrı: "Sokak hayvanlarını öldürmek çözüm değil" Megastar Tarkan'dan belediyelere çağrı: "Sokak hayvanlarını öldürmek çözüm değil"
  • "Merhaba arkadaşlar. Uğraşmak istemedim başta ama bu kadar kişi tarafından yanlış anlaşıldı bir kere daha buradan açıklayayım. İzlediğiniz videoda tam tersini düşündüğüm bir şeyi ironi olarak anlatıyorum. Mizah dalga geçmek ya da küçümsemek için değil eleştirmek için yaptığımız bir şey. İnsanların gelen düşüncesini tekrar ederek aslında anladığınızın aksine öyle düşünenlerle dalga geçiyorum. Önemi yok ama ben Aleviyim ve Alevi düşmanı olduğumu düşünüp beddua, küfür ve hakaret eden bu kadar çok insan olabilmesine şaşırdım ve üzüldüm. Bunun benimle ilgili olmadığını biliyor ama hepimizi için üzücü. Videonun başı sonu olmadığı içinde yanlış anlaşılmış olabilir. Orada Alevi diye bahsettiğim kişi dayım. Can sağlığı diyelim ne diyelim."

Pınar Fidan kimdir ve ne yaptı ile ilgili tüm merakları gidermek için hakkındaki ayrıntıları sizin için derledik

Muhabir: Duygu Tekin