Bahçesinde yolcu ve savaş uçağı bulunan Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni başarı ile tamlayan 78 öğrenci, Boeing 737-400 tipi yolcu uçağının kanatları altında kep atarak mezuniyet sevinci yaşadı. 2016 yılında yola çıktıklarında sadece bir binaları olduğuna dikkat çeken Okul Müdürü Haldun Çevik, “Gelinen süreçte dünyanın sayılı okulları arasında olmak hem ülkemiz, hem de şehrimiz adına ayrı bir değer kattı” dedi. 

BOEİNG 737-400 TİPİ YOLCU UÇAĞI, OKUL BAHÇESİNE GETİRİLDİ

Antalya'nın Aksu ilçesinde bulunan Türkiye'nin ilk tematik lisesi olan Uçak Bakım Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin mezuniyet töreni, okulun bahçesindeki Boeing 737-400 tipi yolcu uçağının kanatları altında gerçekleştirildi. Mezuniyet törenine ilçe protokolü ve havacılık sektöründen önde gelen isimler de katıldı. Törene hazırlıklar sabah saatlerinde başladı ve davetlilere pilav, tatlı ve dondurma ikram edildi. Antalya Havalimanı'ndan hurdaya ayrılan Boeing 737-400 tipi yolcu uçağı, okul bahçesine getirilerek okulun eğitim kalitesiyle tanınmasına katkı sağladı. Uçak, eğitim alanı olarak kullanılmakta olup içerisinde müze, sinema ve kütüphane gibi alanlar bulunuyor. Öğrenciler ayrıca uçağın kokpitinde pratik eğitim alıyor. 

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLER VERİLDİ

2023-2024 eğitim öğretim yılının birincisi Nur Melda Bilen, ikincisi Osman Efe Ay, üçüncüsü İbrahim Duman oldu. Dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Arkadaşları adına konuşma gerçekleştiren okul birincisi Nur Melda Bilen, uçak lisesinde geçen 4 yılın kıymetini geç anladıklarını ifade ederek okulu ve öğretmenlerini özleyeceklerini ifade etti. Bilen daha sonra mezuniyet kütüğüne plakadaki ismini çaktı.  Gecede 12 sınıftan mezun olan 78 öğrenci kep atarak mezuniyet sevinci yaşadı. Öğrenciler Vosahne Zehra Tezcan Orkestrası’nın konseri ile doyasıya eğlendi. 

“HAVACILIK ŞİRKETLERİ OKULUMUZA ÇOK DEĞER VERİYOR”

Okulun kurucu müdürü Haldun Çevik, “2016 yılında yola çıktığımızda sadece bir binamız vardı. 8 yıllık sürede dünyanın sayılı okulları arasında olmak hem ülkemiz adına hem de şehrimiz adına ayrı bir değer kattı. Ne mutlu ki mezun olan öğrencilerimiz iş kapısı olarak gidecekleri çok güzel yerler var. Havacılık şirketleri okulumuza çok değer veriyor. Şuanda dünyada da söz sahibi olan bir ülkenin evlatları olarak, sizler de isimlerinizi havacılık sektörüne altın harflerle yazdıracaksınız. Bundan hiçbir şüphem yok. Bu gecenin haklı gururunu yaşayan velilerimizi de tebrik ediyorum. Çocuklarımız büyüdü, şimdi üniversite sınavına girecekler. Bizim temel felsefemiz onları uçak bakım teknisyen yardımcısı olarak yetiştirmekti, bu görevimizi tamamladık. Ben inanıyorum ki çocuklarımız en güzel üniversiteleri kazanacaklar” dedi.

Muhabir: ERTUĞRUL GÜN