Antalya Valiliği'nden Antalyalıları fırtına ve toz taşınımına karşı uyardı. Valilik'ten yapılan açıklamaya göre, yarın Antalya çevrelerinde güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına  (40-60 km/saat, hamleli 70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Ayrıca yarın sabah saatlerinden itibaren Antalya'nın Kuzey Afrika ve Suriye kaynaklı toz taşınımının etkisi altında kalacağı tahmin ediliyor.

VALİLİKTEN FIRTINA UYARISI! 

Valilik'in Meteoroloji 4'üncü Bölge Müdürlüğü'nden aktardığı bilgiye göre, 10.05.2024 Cuma günü (yarın) öğle saatlerinden itibaren Antalya çevrelerinde güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 km/saat, hamleli 70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Valilik yaptığı açıklamada, fırtınayla birlikte ulaşımda aksamalar, ağaç ve direk devrilmesi ile çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda Antalyalıları uyardı. Kuvvetli rüzgâr ve fırtınanın Cuma akşam saatlerinden sonra etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor.

VALİLİK TOZ TAŞINIMINA KARŞI DA UYARDI

Valilikte yapılan açıklamaya göre, Antalya'da yarın sabah saatlerinden itibaren (10.05.2024 Cuma) Kuzey Afrika ve Suriye kaynaklı toz taşınımının etkisi altında kalacağı tahmin ediliyor. Cuma günü etkili olması beklenen toz taşınımının gece saatlerinden sonra Antalya'yı ve çevresini terk edeceği tahmin ediliyor. Valilik'ten yapılan açıklamada toz taşınımının hafif ve zaman zaman orta kuvvette olması beklendiğinden hava kalitesinde azalma, görüş mesafesinde düşme, yağış anında çamur şeklinde yağış ve sağlık problemleri gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olmasına yönelik uyarı yer aldı. Açıklamada, "Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün hazırlayacağı hava tahmin raporlarının ve meteorolojik uyarıların takip edilmesi önem arz etmektedir" denildi. 

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ