Özcan Deniz ve Özgü Namal’ın başrollerinde olduğu Kızıl Goncalar dizisi, NOW TV ekranlarında izleyicileriyle buluşuyor. Bilindiği üzere dizide bir tarikatı ve seküler hayatı benimseyen bir ailenin ilişkileri anlatılıyor. Her hafta takipçilerinin merakla izlediği Kızıl Goncalar hangi tarikattan bahsediyor? Faniler tarikatı gerçekte var mı? Hemen herkes tarafından merak edilen bu soruları yanıtladık…

Kızıl Goncalar konusu, ailenin küçük kızı olan Zeynep’in zorlu kararları ve bunlarla beraber gelen aile içinde yaşanan mücadelenin merkezinde ilerliyor. Dizideki Faniler tarikatının gerçekte olup olmadığı, senaryonun uyarlama olup olmadığı merak ediliyor. Kızıl Goncalar hangi tarikatı temsil ediyor? İşte yanıtı…

Kizil Goncalar Hangi Tarikat 3

Kızıl Goncalar "Faniler" Tarikatı Gerçekte Var Mı?

Mert Yazıcıoğlu, Özcan Deniz, Özgü Namal gibi usta isimlerin yer aldığı Kızıl Goncalar dizisi, hikayesi ve karakterlerin derinlemesine işlenmesiyle birlikte NOW TV’nin fenomen dizileri arasında yer alıyor. Kızıl Goncalar dizisi hikayesinin önemli bir bileşeni olan Faniler tarikatının gerçekte olup olmadığı ise merak konusu. Bu doğrultuda Faniler tarikatı gerçekte var mı şeklinde araştırma yapılmaktadır.

Faniler tarikatı, Türkiye’de bulunan cemaat ve tarikatlar arasında yer almaz. Bu anlamda gerçeği yansıtmıyor. Ancak Kızıl Goncalar hangi tarikatın uyarlaması şeklinde merak eden binlerce izleyici bulunuyor. Dizi yapımcıları tarafından uyarlama olup olmadığına dair henüz açıklama gelmese de, izleyiciler, dizi hikayesinden yola çıkarak İsmailağa ve Menzil cemaati gibi alternatifler üzerinde durmaktadır.

Kizil Goncalar Hangi Tarikat 2

Kızıl Goncalar Hangi Tarikattan Bahsediyor?

Kızıl Goncalar dizisi, seküler birisi olan Levent (Özcan Deniz) ve mutaassıp bir tarikat içerisinde bulunan Meryem’in (Özgü Namal) arasındaki kaderlerinin kesişmesini konu alıyor. Ayrıca dizi, hikayenin bu kısmıyla birlikte fikir ve inanç ayrılıklarına rağmen evlat söz konusu olduğunda, ebeveynliğin birleştirici gücünü esas alıyor.

Antalya’da kurbanlık alırken dikkat! Bakanlık mobil uygulama başlattı… Antalya’da kurbanlık alırken dikkat! Bakanlık mobil uygulama başlattı…

Dizideki Faniler tarikatının uyarlama olduğunu düşünen izleyiciler ise Kızıl Goncalar hangi tarikatı canlandırıyor sorusunun yanıtını merak etmektedir. Seküler Atatürkçü bir karakter olan Levent ve cemaatlerde yetişmiş Meryem’in hikayesini anlatan Kızıl Goncalar, bu yönüyle yayınlandığı ilk günden beri Türkiye’nin gündeminde yer alıyor.

Kizil Goncalar Hangi Tarikat 5

İsmailağa Cemaati'nden Açıklama: "Asla Kabul Edilemez"

Kızıl Goncalar hangi tarikatı anlatıyor sorusunun net bir yanıtı olmasa da dizi içerisinde yer alan bazı sahneler, cemaatlerin tepkisine neden oldu. Son dönemde İsmailağa Cemaati’nin tepkisiyle karşılaşan dizide, Kur’an kursu sahnesi, cemaat açısından bu tepkileri artırdı.

Tepkiye neden olan sahne ise şu şekilde: Kur’an kursunda Kur’an okunurken oradaki çocuklardan birisi “Cüneyd efendi geldi” diye ayağa kalkıyor. Sonrasında pencereye koşuyor. Çocuklardan sorumlu olan Kur’an hocası ise “sen nasıl Kur’an’ı bölüyorsun, nasıl sadakallahülazim demeden kalkıyorsun!” sözleriyle çocuğa tokat atıyor.

Devamında hoca “geçin yerinize! Size ne Cüneyd efendiden! Akranınız mı o sizin terbiyesizler, ahlaksızlar! Hepiniz, bu kardeşinizin affedilmesi için yüzer amenerrasülü okuyorsunuz. Bu sırada dışarı çıkmak ve abdest tazelemek de yok!” şeklinde tepki gösteriyor.

Bu sahne üzerine İsmailağa Cemaati sosyal medya hesabından tepki göstermişti. Bu ise akıllara Kızıl Goncalar hangi tarikat sorusunun yanıtının İsmailağa Cemaati olabileceğini getirdi. Benzer şekilde Yeni Şafak, Yeni Akit gibi gazetelerde de diziye tepkiler yer aldı. Kızıl Goncalar dizi RTÜK’e birçok kez şikayet edilirken, kurum tarafından “şikayetler kayıt altına alındı” açıklaması yapıldı.

Kizil Goncalar Hangi Tarikat 4

Kızıl Goncalar Menzil Mi?

Kızıl Goncalar hangi tarikattan bahsediyor sorusunun yanıtı olarak akıllara gelen bir diğer tarikat ise Menzil’dir. Türkiye’de milyonlarca kişinin yolundan gittiği Menzil tarikatı ve dizi ile doğrudan bir gelişme yaşanmadı... Ancak dizi içerisindeki bazı unsurlar, akıllara Menzil tarikatını getirmektedir.

Kızıl Goncalar Fani tarikatının Menzil olup olmadığıyla alakalı net bir gelişme olmasa da, önümüzdeki günlerde yayınlanacak yeni bölümlerle birlikte bu konunun netliğe kavuşması bekleniyor.

Kızıl Goncalar Oyuncuları

Kızıl Goncalar dizisi, her hafta Pazartesi günü saat 20:00’de NOW TV ekranlarında seyircileriyle buluşuyor. Kızıl Goncalar dizisinin derin hikayesi, oyuncuların ustalıkla oynadıkları karakterleri derinlemesine yansıtmaları, yapımın şimdiden fenomen diziler arasında gösterilmesini sağlıyor.

Kızıl Goncalar dizisinin oyuncu kadrosu ise şu şekildedir:

 • Özcan Deniz (Levent)
 • Özgü Namal (Meryem)
 • Mert Yazıcıoğlu (Cüneyd)
 • Erkan Avcı (Sadi Hüdayi)
 • Hazal Türesan (Beste)
 • Mert Turak (Naim)
 • Selen Öztürk (Hasna)
 • Şerif Erol (Suavi)
 • Duygu Sarışın (Hande)
 • Tuğrul Tülek (Seçkin)
 • Sitare Akbaş (Birgül)
 • Mina Demirtaş (Zeynep)
 • Esma Yılmaz (Mira)

Muhabir: Duygu Tekin