Antalya Havalimanı’nda uçuş trafiğinin yavaşlaması sonucu yaşanan krizin sonlanıp-sonlanmayacağı bugün netleşiyor. İşte detaylar…

ANTALYA HAVALİMANI’NDAKİ KRİZİN NEDENİ 

Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi durumundaki Antalya’da havalimanı krizi günlerdir sürüyor. Yolcuların ve uçuş firmalarını karşı karşıya getiren, havalimanında izdiham yaşanmasına neden olan durumsa hava trafik kontrolörlerinin özlük hakları için başlattıkları mücadele. 7 Haziran’da başlayan özlük hakkı mücadelesi doyasıyla hava trafik kontrolörlerinin inisiyatif almayı bırakarak standart prosedüre geçmesiyle uçuş trafiği kilitlenme noktasına geldi. 

SENDİKADAN ‘İNİYASİTİF’ VURGUSU 

Antalya Havalimanı’nda yaşananlara ilişkin yazılı bir açıklama yapan Hava Trafik Kontrolörleri ve Diğer Ulaştırma Çalışanları Sendikası, “Hava trafik kontrolörlerimizin özlük hakları, ülkemizin çıkar ve menfaatleri için 7-17 Haziran 2024 tarihleri arasına gerçekleştirdiğimiz inisiyatif almadan çalışma faaliyetimiz başarıyla icra edilmiştir. Özellikle hava trafiğinin yoğun olduğu dönemlerde yaşanabilecek olası gecikmeler, hava trafik kontrolörlerimizin kendi inisiyatifleriyle aldıkları ilave sorumluluklarla asgari düzeyde yaşanmakta ve operasyonel aksamaların önüne geçilmekteydi. EUROCONTROL verilerine göre inisiyatif alınmayan günlerde kalkış ve varışların zamanında gerçekleşme oranlarındaki yüzde 50'ye varan düşüş, bu katkının ne kadar kritik önemi haiz olduğunun somut göstergesidir” ifadelerine yer verildi.  

YOLCULAR VE YETKİLİLER ARASINDA SİNİRLER GERİLDİ

Sendika tarafından vurgulanan ‘inisiyatif’ uygulamasının geri çekilmesiyle Antalya Havalimanı’nda izdiham yaşandı. Rötar süreleri minimum 3, maksimum 14 saatleri bulan uçuşlar nedeniyle hem piste çıkan uçakların içerisinde hem de yer hizmetlerinin verildiği alanlarda yolcular ve uçuş firması yetkilileri arasında sinirler oldukça gerildi. Onlarca yolcunun yaşanan rötarlara tepki göstererek mağdur olduğunu ifade etmesine karşılık, firma yetkilileri rötarlar konusunda ellerinden bir şey gelmediğini belirtmekle yetindi. Havalimanında bunlar yaşanırken, pistte ve havada bekleyen uçaklar nedeniyle Antalya Havalimanı dünya genelinde uçuş gecikmelerinde ilk sıraya yerleşti. 

HAVALİMANINDA KARAR GÜNÜ! 

Hava Trafik Kontrolörleri ve Diğer Ulaştırma Çalışanları Sendikası tarafından 7 Haziran’da başlatılan ‘inisiyatif’ almama durumunun son bulup-bulmayacağıysa bugün netleşiyor. Sendikadan yapılan açıklamada ‘inisiyatif almadan çalışma faaliyeti’nin 30 Haziran Pazar günü sonlandırılacağı bilgisi paylaşılmıştı. Konuyla ilgili sendikaca yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer verilmişti:

“Bu çerçevede, haklı taleplerimiz hususunda farkındalık oluşturmak, ülkemizin çıkar ve menfaatleri doğrultusunda adımlar atılmasını sağlamak adına Sendika Yönetim Kurulumuzca 20-30 Haziran 2024 tarihleri arasında inisiyatif almadan çalışma faaliyetinin (İAÇ) icra edilmesi kararlaştırılmıştır. Bu faaliyet, meşru taleplerimiz hayata geçirilinceye dek kararlılıkla sürdürülecektir.”  

 
 

Muhabir: VELİ AKOĞLU