Antalya'da ilkbaharda beklenen yağmurların düşmemesi yüksek kesimlerdeki tarım alanlarını vurdu. Elmalı ve Korkuteli ilçelerinde buğday verimi düştü. Elmalı'da 1 metreyi geçmesi beklenen buğdayın boyu 30 santimetrede kaldı.

HER İLÇEDE BUĞDAY VERİMİ YÜZDE 50 DÜŞTÜ

İlkbahar aylarında beklenen yağışın olmaması nedeniyle ortaya çıkan kuraklık, ülke genelinde olduğu gibi Antalya'da da çiftçiyi olumsuz etkiledi. Yağış yetersizliği nedeniyle birçok bölgede ekili hububat alanları sararıp kurudu. Antalya’da kuraklıktan en fazla etkilenen ilçeler Elmalı ve Korkuteli oldu. Her iki ilçede de buğday verimi yüzde 50'den fazla düşerken Elmalı'da buğdayın boyu 30 santimetrede kaldı. Büyük maliyetlerle tohumlarını toprakla buluşturan köylüler kuralık karşısında kara kara düşünüyor.

Antalya’da rekor kıran cehennem sıcakları! En çok onlar etkileniyor Antalya’da rekor kıran cehennem sıcakları! En çok onlar etkileniyor

KÖYLÜNÜN YAKIT MASRAFINI KARŞILAMIYOR

Durumun iç açıcı olmadığını belirten Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, "Çok büyük tarım alanlarına sahip Elmalı ve Korkuteli ilçelerimizde yağmur yağarsa hububat olur. Yağmur yağmazsa olmaz. 30 santimetre buğdayda dönümden alabileceğin miktar 50 kilodur. Bu köylünün yakıt masrafını karşılamaz. Normalde yaylalarda dönümde 450 kilogram buğday alınırken sahillerde bu 800 kilograma kadar çıkardı. Bu sene özellikle yaylalarda bu rakamların çok altında kalacağız. Geçen yıl verimli geçmişti. Bu yıl ilkbahar aylarında hiç yağmur yağmadı” dedi.

Antalyalı çiftçi perişan oldu! Fırtına seraları yıktı geçti Antalyalı çiftçi perişan oldu! Fırtına seraları yıktı geçti

“ÇİFTÇİ BİR DAHAKİ SEZON TOPRAĞINA TOHUM SERPMEZ”

Buğday fiyatlarına tepki gösteren Alp, “Buğday alım fiyatı 10 TL açıklandı. Biz 15 TL'ye yakın bir rakam bekliyorduk. Bu rakama çiftçi bir dahaki sezon toprağına tohum serpmez. Devletimizin büyük destek vermesi gerekir. Tohum ve gübre desteği beklenen büyüklükte değil. Milyonlarca kişinin ölümüne neden olan pandemide çiftçinin değerini çok iyi anladık" dedi.

Alternatif yem bitkisi 'Duduhanım' tescillendi! Besiciler artık Duduhanım ekecek Alternatif yem bitkisi 'Duduhanım' tescillendi! Besiciler artık Duduhanım ekecek

“MART AYINDAN BU YANA HİÇ YAĞMUR YAĞMADI”

Gölova mahallesinde yaşayan Ahmet Şallı ise, "Benim hatırladığı kadarı ile daha önce hiç böyle bir kuraklık yaşanmadı. Mart ayından bu yana hiç yağmur yağmadı desek doğru olur. Yağan yağmurlar bölgesel yağıyor, genele yayılmıyor. Geçen günlerde Elmalı merkezde yağmur etkili olurken bizim ovamızda sadece çiseledi. Geçen yıl bol yağmurlu geçmiş ve verim iyiydi. Bu sene hububat çok etkilendi. Nohut ekimi yapılamadı. Buğdayların boyu çok küçük kaldı, biçer girer mi bilinmez" sözlerine yer verdi.

Kaynak: ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ-ERTUĞRUL GÜN