Türkiye'de yerel seçimler 5 yılda bir yapılıyor. O günde birçok seçmen oy kullanmak için sandık başına gidiyor. 31 Mart Pazar günü ise bu günlerden biri olacak. Ancak, 1 Nisan'da okulların durumu hala belirsizliğini koruyor. Velilerin ve öğrencileri ise net bir cevap arıyor. Peki, 1 Nisan 2024 Pazartesi günü Antalya’da okullar tatil mi? Seçimden sonraki gün Antalya’da okul var mı? İşte ayrıntılar...

1 NİSAN 2024  TARİHİNDE ANTALYA’DA OKULLAR TATİL Mİ?

2019 yerel seçimlerinde, oy verme işlemlerininden ötürü Antalya’da ve ülke genelinde okullar tatil edilmişti.  Bu sebeple Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni bir tatil kararı alınmasını gündeme geldi. 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde oy verme işlemlerinin okullarda yapılacak olmasından dolayı, 1 Nisan 2024 tarihinde Antalya’da ve ülke genelinde eğitim ve öğretime ara verilecek. 

BAKANLIKTAN BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ

Milli Eğitim Bakanlığı, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri nedeniyle okulların 1 Nisan'da tatil edildiğini duyurdu. Milli Eğitim Bakanlığı'nca 81 il valiliğine "Mahalli İdareler Genel Seçimleri" konulu yazı gönderildi. Yazıda, "Bilindiği gibi eğitim kurumları, 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde asıl işlevlerinden farklı olarak seçmenlerin oy kullanmalarına imkân verecek şekilde hazırlanmaktadır" denildi. 

OKULLAR HAZIR HALE GETİRİLECEK

Seçimlerin özelliği nedeniyle oyların sayım işleminin akşam geç saatlerde bittiği, bu durumun da eğitim kurumlarının aynı gün içerisinde eğitim öğretime hazır hale getirilmesini engellediği vurgulanan yazıda, "Bu nedenle Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumları, eğitim öğretime hazır hale getirilmeleri bakımından 1 Nisan 2024 Pazartesi günü tatil edilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Alınan karar ile Antalya'da ve ülke genelinde, hafta sonuna denk düşen 30-31 Mart tarihlerlerinde ve 1 Nisan'da da öğrenciler okula gitmeyecek. Öğrenciler bu sayede toplamda 3 gün tatil yapma hakkı elde edecek.

Bahar ayları en kötü sınavınız oluyorsa bu habere dikkat! Bahar ayları en kötü sınavınız oluyorsa bu habere dikkat!

Muhabir: DUYGU TEKİN