Konyaaltı ilçesinde bulunan Karşıyaka Aile Sağlığı Merkezi önünde toplanan Aile Sağlığı Merkezi Çalışanları adına konuşan SES Antalya Şube Eş Başkanı Şükran İçöz, “Milyarlarca liralık ihale yapanlardan, kuyumculardan, fabrika sahibi olanlardan alınmayan vergiler bizden bordro üzerinden alınıyor. ASM çalışanlarından haksız ve adaletsiz bir şekilde kesilen vergi uygulamasından vazgeçilene dek, kesintilerin 21 Şubat 2024 tarihinden itibaren tüm ASM’lerde her çarşamba günü süresiz eylemleri başlatmış bulunuyoruz” dedi.

CHP'li Başkan, ‘iktidar yanlısı’  gazete aboneliklerini iptal etti CHP'li Başkan, ‘iktidar yanlısı’ gazete aboneliklerini iptal etti

KESİNTİLER ADALETSİZ VE EŞİTSİZ

Aile Sağlığı Merkezleri’nde de sözleşmeli ve ücretli çalışan tüm emekçilerden alınan verginin dayanılmaz hale geldiğini belirten İçöz, “Giderek artan kronikleşen enflasyon karşısında yetersiz kalan ücretlere ek olarak ASM çalışanlarından yılın ikinci yarısından itibaren yaklaşık yüzde 35 oranında vergi kesintisi yapılmaktadır. Adaletsiz ve eşitsiz oranda yapılan vergi kesintileri ASM çalışanlarının satın alma gücünü daha da düşürmekte, çalışanlar arasında haksız ve ölçüsüz bir durum yaratmaktadır” diye konuştu.

ÇARŞAMBA GÜNLERİ EYLEMDEYİZ

Vergi yükünün yurttaşlar arasında adaletli ve eşit olarak dağıtılması olduğunu vurgulayan İçöz, “Ancak ekonomik krizle birlikte ücretli çalışanların üzerindeki vergi yükü ve temel ihtiyaçlar üzerinden alınan dolaylı vergilerin oranı giderek daha fazla artırılmış, çalışanların üzerine eklenen yük dayanılmaz hale gelmiştir. Vergi dilim sınırları yıllar içinde enflasyonun çok daha altında bir oranda artırılarak daha ilk aydan itibaren yapılan zamlar vergi dilimi içinde kaybolmakta, hükümet kaşıkla verdiğini kepçe ile alma politikalarına devam etmektedir. Amacımız vergide adalet ve sabit yüzde 15 vergi. Milyarlarca liralık ihale yapanlardan, kuyumculardan, fabrika sahibi olanlardan alınmayan vergiler bizden bordro üzerinden alınıyor. ASM çalışanlarından haksız ve adaletsiz bir şekilde kesilen vergi uygulamasından vazgeçilene dek, kesintilerin yıl içinde sabit kalması ve vergi kesinti oranının en fazla yüzde 15 ile sınırlanması talebiyle, 21 Şubat 2024 tarihinden itibaren tüm ASM’lerde her çarşamba günü süresiz eylemleri başlatmış bulunuyoruz.” İfadelerini kullandı.  

Muhabir: MUSTAFA KOÇ