Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak ziyaretinde Erdoğan ile birlikte Bağdat’a giden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın, gazetecilerin sorularını yanıtladığı sırada Rudaw muhabirinin Arapça sorusunu anlamayıp, Türkçe çeviri istemesine yönelik tepkilerin ardı arkası kesilmiyor.  

Muhalif isimlerin yanı sıra kamuoyu gündeminde de geniş yankı uyandıran olay sonrası en sert tepki AK Parti kanadından geldi. AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Mücahit Birinci, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın koltuğunu boşaltması gerektiğini kaydetti. 

Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde bulunan biyografisinde ise iyi derecede Arapça ve Fransızca bildiği yazan Erbaş'ın, kendisine yöneltilen soruya cevabı Türkçe vermesinin ardından AK Parti MKYK Üyesi Mücahit Birinci bir paylaşım yaptı. Birinci, Erbaş’ın istifa etmesi gerektiğini yazdı.

"ARAPÇA BİLMEMESİ DÜŞÜNÜLEMEZ"

Birinci'nin sosyal medya hesabı Twitter (X) üzerinden yaptığı paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

"Öz geçmişinde Arapça biliyor ibaresi olan ve fakat Arapça bilmeyen bir Diyanet İşleri Başkanının koltuğu boşaltması gerektiği kanaatindeyim. 

İki vechi ile:

1- Özgeçmiş gerçeğe uygun değil. (Efendimiz mümin yalan söylemez buyurur)

2- İslam ve İslam fıkhı ile uğraşan, fetva makamına başkanlık eden bir şahsın Arapça bilmemesi düşünülemez. Zira Kur'an Arapçadır."

Muhabir: DUYGU TEKİN