Antalya'nın doğa harikası Düden Çayı'nda, 3 yıl önce yaşanan balık ölümleri bu kez çayın hemen yanı başından akan ve çaya karışan sulama kanalında yaşanmıştı. Yapılan incelemede balıkların neden öldüğü ortaya çıkarıldı. İşte, Düden Çayı'ndaki balık ölümlerinin kesin nedeni...

DÜDEN ÇAYI’NDA BALIK ÖLÜMLERİ

Antalya'nın doğa harikalarından 2 şelalesi olan Düden Çayı'nda 3 yıl önce yaşanan ve büyük tepki çeken binlerce balık ölümü bu kez Düden çayını da besleyen 300 metre yakınındaki sulama kanalında yaşanmıştı. Sulama kanalının bulunduğu alana gelen çiftçiler gördükleri manzara karşısında derin üzüntü yaşadı. Kanal boyunca yapılan araştırmalarda binlerce balığın telef olarak su üzerine çıktığı ve Düden Şelalesine doğru sürüklendiği görüldü.  

Düden Çayı Kirlilik Balık Ölümleri (4)

SUDAN NUMUNE ALINDI

Yapılan gözlemlerde kanal üzerinde yosunların oluştuğu çiftçilerin arazisine geçmek için yapılan beton köprünün yanında ise su akışının üzerinin onlarca plastik şişe kapandığı görüldü. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şubesi ekipleri ihbarın ardından bölgeye gelerek kanalda incelemelerde bulunup numune aldı.

BALIK ÖLÜMLERİNİN NEDENİ ORTAYA ÇIKTI

Yapılan incelemelerde balık ölümlerinin oksijen yetersizliğinden dolayı gerçekleştiği tespit edildi. Çevre Mühendisi Ali Hayrat tarafından yapılan açıklamada, “Düden Çayı’ndaki balık ölümlerinin suya herhangi bir kimyasal karışmasından kaynaklanmadığını, kanal temizleme aşamasında kanala gelen su hatlarının kapatılarak su seviyesinin düştüğü ve suda ani oksijen seviyesinin azalmasından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Kanal temizliklerinde mevcut ekosistemin korunması için ve özellikle temizlenecek alanda flora ve fauna konusunda uzman kişilerle hareket edilmesi bu tür olumsuz durumlar ile karşılaşılmaması için önem arz etmektedir” ifadelerine yer verdi.  


 

Muhabir: ERTUĞRUL GÜN