Antalya gezilecek yerler bakımından Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en önemli şehirleri arasında yer alıyor. Tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri, turistik yerleri… Antalya’da gezilecek yerler listesinde her türde bir güzellik bulabilmek mümkün! Antik çağdan günümüze kalan zengin tarihi miras, günümüzde Antalya gezilecek tarihi yerler ile yaşatılmaktadır.

Antalya’nın gezilecek yerleri arasında en çok doğal güzellikler ön plana çıkmaktadır. Ayrıca eşsiz plaj yapılarıyla Antalya, tatilcilerin en önemli uğrak noktalarından birisidir. Antalya’da görülmesi gereken yerler olarak da değerlendirilebilecek en güzel 10 öneriyi sizlerle paylaşıyoruz! İşte detaylar…

Antalya'da Gezilecek Yerler Listesi

Antalya tarihi yerler bakımından zengin bir seçenek sunarken aynı zamanda doğal güzellikleriyle de turistik ziyarette bulunan kişilere muhteşem deneyimler yaşatmaktadır. Aşağıdaki önereceğimiz yerleri gidip görmeyi mutlaka Antalya’da yapılacaklar listesine eklemelisiniz! Antalya gezilecek yerler listemizde en önemli 10 yeri sıraladık.

Antalya turistik yerler bakımından da çok önemli kültürel mirasa sahiptir. Özellikle Antalya merkez gezilecek yerler açısından en güzel seçenekleri sunuyor. İşte Antalya’da gezilecek en popüler 10 yer…

Antalya Gezilecek Yerler: En Popüler 10 Yer

Antalya'da Gezilecek Yerler

Özellikle yaz dönemlerinde şehrimize turistik ziyarette bulunan kişiler, Antalya’nın en güzel yerlerini araştırıyor. Aşağıda sunacağımız önerilerin her biri Antalya en güzel yerleri açısından değerlendirilebilir. Antik kentlerden müzelere, şelalelerden mağaralara kadar tüm tarihi ve doğal güzellikleri sıraladık.

Antalya gezilecek yerler listemizde yer alan tarihi, turistik ve doğal güzelliklerle dolu en popüler 10 yer aşağıdaki gibidir:

 1. Düden Şelalesi
 2. Kaleiçi
 3. Antalya Müzesi
 4. Chimera (Yanartaş)
 5. Olimpos Antik Kenti
 6. Perge Antik Kenti
 7. Sapadere Kanyonu
 8. Kurşunlu Şelalesi
 9. Aspendos Antik Kenti
 10. Manavgat Şelalesi

İşte Antalya’da gezilecek yerler listesi…

1- Düden Şelalesi

Düden şelalesi, şehrin görkemli doğal güzelliklerinden birisi olarak Antalya gezilecek yerler listemizde ilk sırayı alıyor. Şelale, doğal güzelliği itibariyle ziyaretçilerine mistik bir hava yaşatırken aynı zamanda büyüleyici manzarasıyla eşsiz anlarınızın ev sahipliğini yapıyor. Düden Şelalesi, Antik çağlardan beri serin sularını Akdeniz’in sıcak sularına bırakarak adeta doğa harikası görünümündedir.

Antalya turistik yerler arıyorsanız ilk olarak Düden Şelalesi’nden başlayabilirsiniz. Sıcak yaz günlerinde kristal berraklığındaki suyun serinletici esintisine kavuşarak harika bir deneyim yaşayabilirsiniz. Şehir merkezine 10 km mesafede olması nedeniyle Antalya’da gezilecek yerler merkez listesinde de değerlendirilebilir.

2- Kaleiçi

Antalya’nın en güzel yerlerinden birisi olan Kaleiçi, Muratpaşa ilçesinde yer alan en popüler turistik yerlerden birisidir. İçerisinde bulunan Osmanlı konakları, dar sokakları, taş mimari yapıları, küçük yat limanı ve daha birçok güzelliğiyle Antalya gezilecek yerler listesinin zirve noktalarında yer alıyor.

Antalya’da kışın gezilecek yerler arıyorsanız Kaleiçi muhteşem bir öneri olabilir. Karatay Medresesi’nden Şehzade Korkut Camii’ne kadar birçok tarihi hazineye de ev sahipliği yapmaktadır. Bu bakımdan Antalya gezilecek tarihi yerler arasında değerlendirilebilir.

3- Antalya Müzesi

Antalya Gezilecek Tarihi Yerler

Antalya gezilecek yerler listesinde yer alması gereken en önemli turistik yapılardan birisi de Antalya müzesidir. Müze, 1922 yılında işgalcilerden kurtarılan önemli tarihi eserlerin sergilenmesi amacıyla Kaleiçi Yivli Camii’nde açılmıştır. 1972 yılında ise şuan ki konumuna taşınmıştır.

Müze içerisinde Pisidya ve Pamfilya bölgelerinde gerçekleştirilen kazılar sonrasında elde edilen binlerce tarihi eşya sergilenmektedir. Aynı zamanda Antalya’da gezilecek yerler arayan kişiler için tarihi birçok yapının yer aldığını söyleyelim.

Roma sütunları, Lidya lahitleri, Helenistik heykeller ve daha birçok koleksiyon ile uluslararası ödüller kazanmıştır. 14 sergi salonunun her biri, Antalya’da görülmesi gereken yerler listesine adaydır! Antalya gezilecek turistik yerler ile devam edelim…

Sağlık turizmi davalarında bir ilk! Türkiye'nin ilk bilirkişisi oldu Sağlık turizmi davalarında bir ilk! Türkiye'nin ilk bilirkişisi oldu

4- Chimera (Yanartaş)

Chimera, bir diğer adıyla Yanartaş, Antalya gezilecek yerler listesinin en gizemli üyelerinden birisidir. Öyle ki Olimpos Dağı’nın sönmeyen ateşi şeklinde dünyaya nam salmıştır. Kemer ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yapı, tam olarak 2500 yıldır yanmaya devam ediyor.

Yanartaş, deniz seviyesinden yaklaşık olarak 180 metre yüksekliktedir. Yer altı doğal gaz kaynaklarından beslendiği için de hiçbir zaman sönmüyor. Gündüz ve gece olmak üzere her vakitte eşsiz manzaralara şahitlik edebilirsiniz.

Chimera, Antik çağlardan bu güne kadar birçok efsaneye de konu olmuştur. Antalya’nın en güzel yerleri açısından ilgili yerin Olimpos Beydağları Milli Parkı’nda olduğunu belirtelim.

5- Olimpos Antik Kenti

Olimpos Antik Kenti, Antalya’nın turistik yerlerinden bir diğeridir. Şehrin güney sahillerinde yer alan antik kent, Phaselis Antik Kenti’yle beraber döneminin en önemli liman kentlerinden birisi olarak anılıyor. Antalya’nın gezilecek yerlerini merak ediyorsanız, Olimpos Antik Kenti harika bir başlangıç olabilir!

Antalya gezilecek yerler açısından bu yapının Beydağları Milli Parkı sınırları içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Roma döneminden kalan tapınaklar, agoralar, kaleler, sunaklar ve daha birçok yapıyı burada görebilirsiniz. Kemer gezilecek yerleri araştırıyorsanız mutlaka listenize eklemelisiniz.

6- Perge Antik Kenti

Antalya Turistik Yerler

Antalya’nın gezilecek tarihi yerleri arasında Perge Antik Kenti’nden bahsedelim. Şehir merkezine yakın olması nedeniyle Antalya merkez gezilecek yerler arasında da değerlendirebilirsiniz. Antik kent, kendi döneminde Parha olarak biliniyordu ve Roma döneminin de Anadolu topraklarındaki en ileri seviye gelişmiş kentlerinden birisiydi.

Antalya gezilecek yerler listesinde Perge Antik Kenti, içerisindeki etkileyici heykelleri, düzen içeren mimari yapısı, sütunlu caddeleri ve antik tiyatrosuyla dikkatleri üzerine çekiyor. Aynı zamanda Perge Antik Kenti’nin Antalya turistik yerler içerisinde en fazla ziyaret edilen antik kentlerden birisi olduğunu belirtmek gerekiyor.

7- Sapadere Kanyonu

Antalya’nın doğal güzelliklerini merak ediyorsanız rotanıza Sapadere Kanyonu’nu mutlaka ekleyin. Tabiat harikası özellikler sergileyen Sapadere Kanyonu, 400 metre yükseklikten süzülen suları ile Antalya gezilecek yerler için değerlendirilebilir. Ahşap yürüyüş yollarının varlığı, nostaljik bir an yaşamanızı sağlarken aynı zamanda kır bahçeleriyle eşsiz ambiyansın tadını çıkarabilirsiniz.

Sapadere Kanyonu’nda seyir terasının bulunması ise fotoğraf meraklıları için büyük bir avantaj! Bu nedenle Antalya’da gezilecek yerler arıyorsanız ve doğal güzelliklere meraklıysanız, Sapadere Kanyonu’nu mutlaka listenize ekleyin.

8- Kurşunlu Şelalesi

Antalya'nın En Güzel Yeri

Antalya’da görülmesi gereken yerler arasında Kurşunlu Şelalesi, çevresindeki bitki çeşitliliği ile göz kamaştırıyor. Dev sarkıtların arasından süzülen şelale, aşağıda biriktirdiği mavi sularıyla güzel bir görüntü oluştururken ziyaretçilerine de harika anlar yaşatıyor. Antalya gezilecek yerler açısından doğal güzellikleri listeye eklemek isteyenler, Kurşunlu Şelalesi’ni unutmasın!

Haftanın her günü sabah 8 akşam 8 arasında ziyarete açık olan bu tabiat harikası, 33 hektarlık bir alanda onlarca çeşit bitki arasında ziyaretçilerine göz kırpıyor. Antalya’da gezilecek tatil yerleri arayışında olan kişiler, ekolojik turizm faaliyetlerinden hoşlanıyorlarsa burayı mutlaka ziyaret etmeliler!

9- Aspendos Antik Kenti

Antalya tarihi yerleri ile devam edelim… Şehir, bölgesel olarak en fazla antik kenti bünyesinde barındırırken aynı zamanda doğal güzellikleriyle de ünlüdür. Eğer Antalya gezilecek yerler listenize bol bol antik kent eklemek istiyorsanız onlardan birisi kesinlikle Aspendos Antik Kenti olmalıdır.

Tarihi ve kültürel gezilerin durak noktası olan Aspendos, Milattan Önce 10.yy civarında inşa edilmiştir. Günümüze kadar korunmuş olması ise kültürel ve tarihi miras meraklıları için muhteşem bir fırsatı beraberinde getiriyor. Antalya’da gezilecek yerler listesinde Aspendos’a giderseniz, Roma döneminin mimari örneklerinin en önemli yapılarını görmüş olacaksınız.

İçerisinde hamam, agora, su kemerleri, tapınak, antik tiyatro barındıran Aspendos Antik Kenti, şehir merkezine 46 kilometre uzaklıktadır. Bu bakımdan Antalya merkez gezilecek yerler listesine rahatlıkla eklenebilir.

10- Manavgat Şelalesi

Antalya'nın Doğal Güzellikleri

Son olarak Antalya gezilecek yerleri listesine şehrin en önemli doğal güzelliklerinden birisini ekleyelim: Manavgat Şelalesi! Şelale, Antalya’daki doğa gezileri, rafting sporu ve diğer birçok faaliyet için ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca şehir merkezine yakın olması, kolay ulaşım açısından fırsat sağlıyor. Antalya’nın turistik yerlerini gezmeye burası ile başlayabilirsiniz.

Eşsiz görüntüsüyle yeşil ormanlar arasında kilometrelerce uzanan şelale, içerisinde yürüyüş yolları, seyir terasları ve piknik alanları barındırıyor. Kano ve bot turu seviyorsanız, bu faaliyetlerin de yapıldığını belirtmek gerekiyor. Antalya’da gezilecek yerler listesine doğa harikası şelaleyi ekleyerek harika bir deneyim yaşayabilirsiniz.

BONUS: Antalya'ya Yakın Gezilecek Yerler

Antalya gezilecek yerler için en iyi ve popüler 10 yeri sizler için listeledik. Elbette Antalya’nın doğal güzellikleri, tarihi yapıları, gezilecek turistik yerleri bunlarla sınırlı değildir. Şehir sınırları içerisinde binlerce tarihi yapıdan doğal güzelliğe kadar pek çok alternatif seçeneği bulabilirsiniz. Bu bakımdan Antalya’da görülmesi gereken yerler bir hayli fazla!

Antalya ziyaretinizde şehir dışına çıkmak isterseniz, yakın olarak konumlanmış birçok güzellik ile de karşılaşabilirsiniz. Bu anlamda Antalya’ya yakın gezilecek yerler listesi için önerilerde bulunmak istiyoruz:

 • Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müzesi
 • Marmaris Marina
 • Alanya Kalesi
 • Damlataş Mağarası
 • Kızılkule
 • Patara Antik Kenti
 • Kaputaş Plajı
 • Antiphellos Antik Kenti

İlginizi çekebilir: Antalya Evde Ek İş

Sıkça Sorulan Sorular

Antalya gezilecek yerleriyle alakalı olarak sıkça sorulan sorular ve yanıtları şu şekildedir:

1- Antalya merkezde nereye gidilir?

Antalya merkez gezilecek yerlerden bazıları şu şekildedir: Düden Şelalesi, Perge Antik Kenti, Aspendos Antik Kenti, Manavgat Şelalesi.

2- Antalya’da en meşhur yer neresi?

Antalya’nın en meşhur yerleri, kültürel ve turistik olarak kişilere göre değişiklik gösterebilir. Ancak şehir genelini düşündüğümüzde Manavgat Şelalesi’nin en meşhur yer olarak tanımlanması mümkündür.

3- Antalya’nın en güzel yeri neresi?

Antalya en güzel yerleri kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Liste içerisinde yer alan Kurşunlu Şelalesi, Damlataş Mağarası, Yanartaş gibi öneriler en güzel yerler arasında değerlendirilebilir.

Antalya gezilecek yerler ile ilgili deneyimlerinizi, eklemek istediklerinizi ve görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Muhabir: Veli Akoğlu