Antalya Havalimanı'nın 2022 yılı öncesinde iki paralel pist, buna bağlantılı taksi yolları, 108 uçak park yeri ve yılda 35 milyon yolcu kapasiteli iç-dış hat terminalleriyle hizmet veriyor. DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Antalya Havalimanı Genişletme Projesi kapsamında Ocak 2022'de ihaleyi kazanan yüklenici firmaya yer teslimi yapılarak çalışmalara başlanarak, hızla devam ettiğini dile getirildi.

PROJENİN MALİYETİ YÜKSEK

Projeyle yüklenici firmaya 25 yıl süreyle işletim hakkı verildiğini ve herhangi bir yolcu garantisin de bulunmadığını dile getiren yetkililer, yaklaşık 800 milyon avroluk yatırımın 25 yıllık kira bedeli toplamının 8 milyar 555 milyon avro olduğunu bildirdi. Yetkililer, bu miktarın yüzde 25'i olan 2 milyar 138 milyon avroyu peşin aldıklarına dikkati çekerek, "Bu yatırımla iç ve dış hatlar terminallerinin büyütülmesi sağlanacak, devlet konuk evi, VIP terminali, CIP terminali, genel havacılık terminali, uçak hangarları, kargo terminali, katlı otopark, DHMİ hizmet binası, DHMİ lojmanları, cami ile bunlara ait alt ve üstyapılar ile apron ve taksi yolları sözleşmede belirtilen tarihe kadar bitirilerek hizmete alınacak” şeklinde görüş belirtti.

22 Şubat Perşembe günü Antalya hava durumu nasıl olacak? 22 Şubat Perşembe günü Antalya hava durumu nasıl olacak?

YOLCU KAPASİTESİ 82 MİLYONA ULAŞACAK

Genişletme projesiyle yolcu kapasitesinin yıllık 35 milyon yolcudan 82 milyon yolcuya çıkarılmasını hedeflediklerini, uçak park pozisyonunun da 108'den 176'ya çıkarılacağını dile getiren yetkililer, uçak bakım hangarları tamamlandığında orta ve büyük gövdeli uçaklara bakım yapılabileceğini ifade etti.  Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Bunun, ülke ve bölgemizin istihdamına ve turizm gelirlerine büyük katkısı olacak." dedi.

İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Yetkililer açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Şehir trafiği rahatlatılarak kara yolu güvenliği artırılacak, bununla birlikte çevre kirliliğinin azaltılması sağlanacak. Ayrıca inşaat çalışmalarından bölgenin ulaşım ve turizminin etkilenmemesi için havalimanı kapatılmadan ulusal ve uluslararası mevzuatta belirtilen gerekli önlemler alınarak inşaat çalışmalarına devam ediliyor.

Muhabir: BÜLENT ÖNER