Antalya’da 1 Mayıs kutlamaları saat 15.00’te başlayacak. Resmi tatil ilan edilen 1 Mayıs'ta meydanlarda olması gereken işçi ve emekçilerin büyük çoğunluğunun çalıştığı gözlendi. 

KUTLAMALAR SAAT 15’TE BAŞLAYACAK

Antalya’da 1 Mayıs kutlamaları Aydın Kanza Parkı'nda kitle örgütlerinin buluşmasıyla başlayacak. Güllük Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi'nde yapılacak yürüyüşün ardından kitle örgütleri Cumhuriyet Meydanı'nda yapılacak kutlamaların ardından dağılacak. Antalya Emniyet Müdürlüğü kutlamaların yapılacağı alanlarda olağanüstü güvenlik önlemleri aldı. 

KANLI 1 MAYIS

İşçi ve emekçiler tarafından dünya çapında birlik ve dayanışma günü olarak kutlanan 1 Mayıs pek çok ülkede de resmi tatil olarak kabul edilmiştir. Ülkemizde ilk kez 1923’te resmi olarak kutlanan 1 Mayıs, daha sonraki, özellikle 1970’li yıllarda oldukça acılı ve sancılı geçti. İstanbul Taksim Meydanı’ndaki 1 Mayıs kutlamalarında 36 kişi yaşamını yitirirken, 130 kişide yaralanmıştı. 

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI NASIL ORTAYA ÇIKTI?

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü.

Muhabir: BÜLENT ÖNER