Antalya Muratpaşa Belediye binasının yıkılarak yerine yenisinin yapılacağı açıklandı. Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Bu binayla ilgili endişelerimiz var” dedi. Uysal, yeni belediye binasının akıllı bina sistemine göre inşa edileceğini açıkladı. Yeni binanın zemin katının yüzde 30 oranında ticari olacağını kaydeden Uysal, yeni bina inşaatında tek kuruş para harcanmayacağına dikkat çekti. 

"BU BİNAYLA İLGİLİ ENDİŞELERİMİZ VAR"

Kentsel dönüşüm çalışmalarının artarak devam ettiği Muratpaşa İlçesinde CHP’li Belediye Başkanı Ümit Uysal, belediye hizmet binasının güvensiz olduğunu açıkladı. “Bu binayla ilgili endişelerimiz var” diye açıklama yapan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Belediye binamızı yüzde 30 ticari olmak kaydıyla yıkıp yerine yeni akıllı bir belediye binası yapmak istiyoruz. Zamana yayılarak 10 yılda tamamlanan belediye binamız güven vermiyor. Bu binayla ilgili endişelerimiz var. Bu nedenle belediye olarak projeyi hazırlayıp belediye kasasından kuruş para çıkmadan yeni binamızı yani akıllı bina inşa edeceğiz. Bu projede yap-işlet-devret modelini uygulayacağız.”

Ümit Uysal Yeni Foto

Antalya Kadın Dayanışma Komiteleri'nden CHP'li ilçe belediyesine zam tepkisi Antalya Kadın Dayanışma Komiteleri'nden CHP'li ilçe belediyesine zam tepkisi

"KAMULAŞTIRMA SORUNU KARŞISINDA MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR"

Kamulaştırma sorunu karşısında Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasına giren CHP’li Muratpaşa Belediyesi'nde bu sorunun belediye gelirlerinin 17 yıl boyunca kamulaştırmaya harcanmasıyla çözüme kavuşacağını açıkladı. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Kamulaştırma Türkiye’de 100 belediyeyi ilgilendiren büyük bir sorun. Fakat Muratpaşa ilçemizde 45-50 yıldan bu yana gelen bir sorun. Muratpaşa ilçesinde kamulaştırmaya giren yapıların mali açıdan oldukça yüksek olduğunu görüyoruz. Belediyemizin 17 yıl boyunca tüm gelirlerini kamulaştırmaya ayırsak ancak bu sorun çözülebiliyor. Gayrimenkullerimiz icralık. Ancak kendi yönettiğimi yıllarda borcumuz olmadığı için temel belediyecilik hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Bu belediyelerin üstesinden kolay kolay gelebileceği bir sorun değil. Kamusal alanlarda özel kullanıcıların mülkiyet sahiplerinin kullanabilecekleri alanlar haline getirilirse bu sorunun bir bölümü çözülmüş davalardan kurtulmuş olacağız. Her yıl tahmini bütçeyi tutturan bir belediyeyiz, bu konuda kontrollüyüz. Temel hizmetlerde aksamaya kesinlikle müsaade etmiyoruz. Tabi bu sürede personel maaşlarını da kesinlikle aksatmıyoruz” dedi. 

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE VATANDAŞLARA KOLAYLIK SAĞLANIYOR

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, ilçe genelinde binasını dönüştürmek isteyen vatandaşlara tüm kolaylıkların sağlandığını anlattı. Uysal, “Muratpaşa ilçemizde binasını kentsel dönüşüme sokmak isteyen vatandaşlarımızın tüm işlemlerini kısa sürede tamamlayarak inşaatına başlamalarını sağlıyoruz. Belediye olarak ilçemizde tüm bölgelerde kentsel dönüşüme yönelik bir çalışma yaptık. Binasını yenilemek isteyen vatandaşlarımıza çalışmalar kapsamında her türlü yardım ve kolaylık gösteriliyor" diye konuştu. 

Muhabir: BÜLENT ÖNER