Antalya’nın İbradı ile Manavgat ilçesinin arasında yer alan Altınbeşik Mağarası, yaz sezonunun başlamısyla birlikte yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaya başladı. Yılın 12 ayı turist ağırlayan mağara Antalya’da gezilmesi gereken önemli doğal harikalar arasında bulunuyor. 

ALTINBEŞİK MAĞARASI TURİSTLERİN AKININA UĞRUYOR

Antalya’da yılın 12 ayı yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Altınbeşik Mağarası, büyüleyici güzelliğiyle misafirlerini mest ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın öve öve bitiremediği Altınbeşik Mağarası Antalya’da ziyaret edilmesi gereken önemli doğal güzellikler arasında yer alıyor. 

ALTINBEŞİK MAĞARASI NEREDE?

Altınbeşik Mağarası Antalya'nın İbradı ilçesine bağlı Ürünlü Köyü'nün doğusunda, derin ve sarp Manavgat Vadisi'nin batı yamacında bulunuyor. Toplam uzunluğu 2 bin 500 metre olan mağaranın girişe göre en yüksek noktası 101 metre. Yatay ve kısmen aktif mağaradır. Mağaranın alt ve orta seviyesinin zaman zaman aktif olması nedeniyle kurak mevsimlerde de mağarada büyük ölçüde göletler oluşuyor. 

TÜRKİYE'NİN EN GÜZEL MAĞARASI: ALTINBEŞİK

Mağara havası çok rutubetli ve ısısı 16-18 derece civarında olan Altınbeşik Mağarası Türkiye’nin en güzel mağaraları arasında yer alıyor. Çevrenin karstik topografyası ve çam ormanları güzel bir manzara oluşturuyor. Çok uzun ve büyük bir yeraltı sisteminin çıkış ucunda bulunuyor. 

ALTINBEŞİK MAĞARASI'NDA SANDAL İLE GEZİLEBİLİYOR

Kızılova, Kambos ve Söbüce suyunu çeken bu büyük sistem, Oruç Düdeni Mağarası altında Altınbeşik-Düdensuyu Mağarası’nda son bulyor. Böylece bu büyük yeraltı su sistemi, kuş uçuşu 100 kilometreden fazla uzunluğu ile dünyadaki en uzun ve büyük karst sistemlerinden birisi. Mağara içinden çıkan su Beyşehir Gölü ile bağlantılı ve mağarada sandal ve kayıklarla gezilebiliyor.  

Muhabir: BÜLENT ÖNER