Olası deprem veya doğal afetlere karşı Kentsel Dönüşüm Projeleri Antalya genelinde hız kazandı. Eski ve dayanıksız binalar bir bir yıkılarak yerine yenileri yapılıyor. Muratpaşa ilçesine bağlı Yüksekalan Mahallesi’nde de kentsel dönüşüm çalışmaları aralıksız devam ediyor. Mahallede çok sayıda eski yapı yıkılarak yerine yenileri yapıldı.

YÜKSEKALAN MAHALLESİ'NDE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ HIZ KAZANDI

Muratpaşa ilçesine bağlı Yüksekalan Mahallesi’nde deprem ve doğal afetlere dayanıksız olan eski yapılar bir bir yıkılıyor. Yıkılan eski yapıların yerine dayanıklı ve güçlü binalar yükseliyor. 6 Şubat depremlerinin ardından Türkiye genelinde olduğu gibi Antalya’da da kentsel dönüşüm çalışmaları büyük önem taşımaya başladı. 

ESKİ VE DAYANIKSIZ YAPILAR YIKILIYOR

Eski ve dayanıksız yapıların birer birer yıkıldığı ve yerine dayanıklı ve güçlü binaların yapıldığı Antalya’da kentsel dönüşüm çalışmaları artarak devam ediyor. Eski yapı sahipleri anlaştıkları inşaat firmaları sayesinde yeni evlerine kavuşuyor. Yüksekalan Mahallesinde diğer yandan ise kentsel dönüşüm projeleri sayesinde farklı bir bölge haline gelmiş durumda. 

DEPREME DAYANIKLI BİNALAR

Depreme dayanıklı binaların kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yapılması isteniliyor. Yer bilimci bilim insanları olası depremlere karşı eski ve dayanıksız yapıların yıkılmasını ve yerlerine ise dayanıklı binaların yapılmasını istiyorlar. Bu kapsamda Antalya’da yerel yönetimlerinde kentsel dönüşüme yönelik önemli projeleri yer alıyor. 

Antalya’da 150 gemi 19 Mayıs için bir araya geldi Antalya’da 150 gemi 19 Mayıs için bir araya geldi

6 ŞUBAT DEPREMLERİNDEN DERS ÇIKARTILIYOR

Deprem kuşağında bulunan Türkiye, 6 Şubat'ta büyük can kaybı ve maddi kayıplar yaşadığını hatırlatan uzmanlar, bu afetlerin meydana getirdiği zararların tekrar yaşanmaması için alınması gereken tedbirlere işaret ediyor. Kentsel dönüşümün önemine dikkati çeken bilim insanları olası bir depremi düşünüldüğünde, özellikle Muratpaşa ve Konyaaltı ilçelrinde yer alan yapıların dirençli hale getirilmesi gerektiğini anlattı. 
 

Muhabir: BÜLENT ÖNER