Kepez'de elektrik kesintisi: 24 Mayıs Cuma günü kesinti uygulanacak mahallelerin tam listesi... Kepez'de elektrik kesintisi: 24 Mayıs Cuma günü kesinti uygulanacak mahallelerin tam listesi...

Antalya'da demirin dövülüp, bakırın işlendiği tarihi Demirciler Çarşısı’nda üretilen el emeği göz nuru ürünler Antalya ve bölge illerinde satışa sunuluyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren çekiç seslerinin yükselmeye başladığı Demirciler Çarşısı yerli ve yabancı turistlerin de büyük ilgisini çekiyor. 

DEMİRCİLER ÇARŞISI'NDA ÇEKİÇ SESLERİ SUSMUYOR

Antalya’nın Muratapaşa'da yer alan Demirciler Çarşısı’nda demircilik, bakırcılık, kalaycılık, sobacılık ve bıçakçılık gibi farklı el emeğiyle üretimin gerçekleştiği farklı meslek grupları yer alıyor. Antalya’nın kalbinde yer alan çarşıda sabahın erken saatlerinden itibaren çekiç sesleri yükselmeye başlıyor. Bakıra can veren ustaların el emeğiyle ürettiği ürünler daha sonra mağaza vitrinlerinde sahiplerini beklemeye başlıyor. 

AHİ EVRAN MÜZESİ DE  TARİHİ DEMİRCİLER ÇARŞISI'NDA

Antalya'da tarihi Demirciler Çarşısı'nda yer alan Ahi Evran Müzesi Kültür ve Sanat Galerisi yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği alanlar arasında yer alıyor. Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri durumundaki Antalya Ahi Evran Müzesi Kültür ve Sanat Galerisi, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli noktalar arasında yer alıyor.  

DEMİRCİLER ÇARŞISI VE SOBA MÜZESİ

Antalya'da kentin simgelerinden olan ve tarihi yaklaşık 80 yıl öncesine dayanan Demirciler Çarşısı, 2008 yılında yenilendi. El işçiliği geleneğinin devam ettiği tarihi çarşıda demir, soba ve kalay ustaları işlerini modern sanayiye inat çekiçlerle sürdürmeye devam ediyor. Sabahın ilk ışıklarıyla kepenk kaldıran ustalar, güneş batıncaya dek el emeği, göz nuru ürünlerin üretimini sürdürüyor. 


 

Muhabir: BÜLENT ÖNER