Geçtiğimiz günlerde Antalya Valisi Hulusi Şahin'in Zeytinpark'ın imarında değişikliğe gidilmesi gerektiğiyle ilgili açıklamaları gündem olmuştu. Vali Şahin alanın yeşil alan olarak kayda geçirilmesine yönelik çağrıda bulunmuştu. Antalya’da 1930’lu yıllarda 22 bin dönüm olan ve yapılaşmanın etkisiyle 10 kat küçülen Vakıf Çiftliği kentin akciğeri olarak korunuyor. Kiralanmadan önce, madde bağımlıları ve sanayi atıklarının merkezi olan alan, Antalya Ticaret Borsası tarafından kiralanması ile birlikte yaklaşık 6 bin metre duvarın tamamı yapılarak alan korunma altına alındı. İnşaat atıkları yüzlerce kamyonla kent dışına atılırken, madde bağımlılarının alanı terk etmesi sağlandı, fuhuş alan dışına çıkartıldı. Alan temizliği ile çıkan orman yangınları engellendi. Son olarak Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, 2010 yıllında kiraladıkları alana ilişkin, "En büyük temennimiz, kentte yaşayanların, şehri ziyarete gelenlerin Zeytinpark’ı ziyaret etmesi" açıklamasında bulundu.

VALİ ŞAHİN'DEN ZEYTİNPARK İÇİN İMAR DEĞİŞİKLİĞİ ÇAĞRISI 

Geçtiğimiz günlerde Antalya Valisi Hulusi Şahin’in, imar değişikliğiyle ilgili açıklamaları gündem olmuştu. Vali Şahin, Zeytinpark’ın korunması gerektiğini vurgulayarak bu alanın imar faaliyetiyle yeşil alan olarak yazılmasını ve sabitlenmesini istemişti.  “Son kaleyi kurtaralım. Zeytinpark’ı yeşil alan olarak mühürleyelim" ifadelerini kullanan Şahin 2 bin 630 dönümlük Zeytinpark’ta imar değişikliğine yeşil ışık yakmıştı. Son olarak Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, 2010 yıllında kiraladıkları alana ilişkin, "En büyük temennimiz, kentte yaşayanların, şehri ziyarete gelenlerin Zeytinpark’ı ziyaret etmesi" açıklamasında bulundu.

zeytin park toplantı

Akdeniz'de 19 Mayıs coşkusu Akdeniz'de 19 Mayıs coşkusu

VALİ ŞAHİN'E ZEYTİNPARK TEŞEKKÜRÜ

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya Valisi Hulusi Şahin’in geçtiğimiz günlerde Zeytinpark’ta düzenlenen toplantıda, "Burayı bir imar faaliyetiyle yeşil alan olarak yazalım. Sabitlensin ve bu mesele bitsin, son kaleyi kurtaralım" sözleriyle memnuniyetini dile getirdi. Çandır, "Yola çıktığımızda; buranın, Antalya halkına açılacak yeşil dokusuyla olduğu gibi muhafaza edilmesi ve gelecek nesillere aktarılması üzerine yola çıkmıştık, o noktada çalışmalarımız devam ediyor. Kiralamayla ilgili bir sorunumuz yok ancak burasının birinci derece tarımsal sit alanı olarak belirlenmesi talep edilmişti, Çevre Bakanlığının tekrar burayı sit alanı olarak değerlendirme süreci halen devam ediyor, sonuçları bekliyoruz. Ben inanıyorum ki, Antalya halkı bu yeşil dokusuna sahip çıkacaktır, alanın olduğu gibi muhafaza edilmesi için de gerekli baskıyı kuracaktır" ifadelerine yer verdi.

A W550773 01

ZEYTİNPARK'TA NELER VAR?

Antalya'nın coğrafi işaretli zeytini tavşan yüreği ile manzalina, memecik, tavşan ve Ayvalık türleri başta olmak üzere 10'a yakın zeytin türü ile narenciye, çam, ardıç, selvi, sandal (dağ çileği), palmiye gibi toplamda 24 ağaç türünün bulunduğu Zeytinpark’ta, 5 yıl önce Manisa'da yol yapım çalışmaları nedeniyle kesilecekken, köklenerek Antalya'ya taşınan 760 ve bin 200 yaşında iki zeytin ağacı da bulunuyor. Kuş cıvıltılarının yürürken eşlik ettiği yeşil alanda 7 parkur yer alırken, kuşlar başta olmak üzere tilki, sincap, kaplumbağa, sürüngenler gibi bazı yaban hayatı türleri de gözlemlenebiliyor.

ZEYTİNPARK'IN DOĞAL YAPISI KORUNUYOR

Başkan Ali Çandır, alanın doğal yapısını bozmamaya gayret gösterdiklerini dile getirerek, amaçlarının alanı korumak ve gelecek nesillere aktarmak olduğunu kaydetti. Çandır, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Alanın doğal dokusunu hiç bozmadan, ekolojik yapısını etkilemeden tüm canlılar ile birlikte korumaya çalışıyoruz. O nedenle, biz burada peyzaj bitkisi dikimi bile gerçekleştirmiyoruz. Birçok sürüngen hayvan burada yaşantısını sürdürüyor, temel hedefimiz burayı olduğu gibi korumak ama bunu yaparken de özellikle öğrencilerimizi buraya getirmek. Çocuklar, ziyaretlerinde doğayla kucaklaşarak, burada çeşitli eylemler yapıyor. Bizim derdimiz burasının bir adet yeşil alan olarak korunması ve gelecek nesillere aktarılması. Halkımızın buraya gelip, bir bardak çay içmesi bile bu mücadeleye destek verecektir, burada her gün kahvaltı yapabilecekleri ürettiğimiz ürünlerden satın alabilecekleri mekan var. Burayı bir anlamda doğa akademisi tadında sürdürmek istiyoruz. Buranın yaşaması için de en büyük temennimiz, kentte yaşayanların, şehri ziyarete gelenlerin Zeytinpark’ı ziyaret etmesi."

Kaynak: İHA