Antalya'da Kurban Bayramı arifesinde yakınlarının kabrini ziyaret edenler, çiçek dikip, mezar temizliği yaptı. Duygu dolu anların yaşandığı Antalya'nın Muratpaşa ilçesi Yüksekalan Mahallesi'nde bulunan Andızlı Mezarlığı, Kurban Bayramı'nın 1. gününde ise yerini sessizliğe bıraktı.

ESKİ GÜNLER HER DAİM ÖZLENİYOR

Arife Günü gelenekleri arasında bulunan kabir ziyaretleri bu yıl da devam etti. Hayatını kaybeden sevdiklerine duydukları özlemi kabir ziyaretleri ile bir nebze olsun azaltmayı umut eden vatandaşlar, Arife Günü Andızlı Mezarlığı'na akın etti. Duaların edildiği, şekerlerin dağıtıldığı ve çiçeklerin kabirlere bırakıldığı Andızlığı Mezarlığı'nda bu kez sükunet hakimdi.

ARİFE GÜNÜ YOĞUNLUĞU GERİDE KALDI

Takvimlerin dini ve milli bayramları göstermediği günlerde tenha olması ile bilinen Andızlığı Mezarlığı, Kurban Bayramı'nın ilk günü olmasına rağmen Arife Günü yoğunluğunu arattı. Kurban Bayramı coşkusunun bütün kentte yoğun olarak hissedilmesi, şehrin yerli ve yabancı birçok kesim tarafından tercih edilmesi bayramın "tatil" havasında geçirilmesine zemin hazırlarken, mezarlıkların boş kalması kişilere "geleneksel hale gelen" uygulamalara da zaman ayırması gerektiğini bir kez daha hatırlattı. 

VEFAKAR İSİMLER BAYRAM TELAŞINI İKİNCİ PLANA ATTI

Şehrin tam merkezinde bulunmasına rağmen, Kurban Bayramı'nın 1. gününde az insanın ayak bastığı Andızlığı Mezarlığı, vefakar insanlara da ev sahipliği yaptı. Ramazan Bayramı'nın aksine daha yoğun bir programla geçirilen Kurban Bayramı'nda, zamanının ilk dilimini Andızlığı Mezarlığını'na ayıran kişiler ise özlemlerini dindirmenin huzuru ile kurban kesimleri için yol aldı.  

Muhabir: DUYGU TEKİN