Son günlerde Ankara Emniyet’inin de dahil olmasıyla birlikte Türkiye’nin gündemine oturan soruşturmanın odak ismi Ayhan Bora Kaplan kimdir? Soruşturması ve olay hakkındaki bilgileri sizler için derledik…

Çete lideri olma iddiasıyla tutuklanan Ayhan Bora Kaplan olayı nedir? Soruşturmasına dair güncel bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. En son Devlet Bahçeli’nin açıklamaları sonrasında olaya dair gelişmeler hareketlenirken, son bilgileri sizlere aktarıyoruz. İşte Ayhan Bora Kaplan soruşturmasına dair tüm bilgiler…

1708894997860 Mehmet Y Yilmaz

22 Mayıs Resmi Gazete'de bugün neler var? Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği Resmi Gazete'de 22 Mayıs Resmi Gazete'de bugün neler var? Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği Resmi Gazete'de

Ayhan Bora Kaplan Olayı Nedir?

Ayhan Bora Kaplan olayı, 7 Eylül 2023 tarihinde müşteki Erkan D.’nin beyanlarıyla birlikte başladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verilen ifadelerde suç örgütüne üye olan kişilerin Kaplan’ın talimatları doğrultusunda farklı zamanlarda Semih Arslan ve Mahfuz Tatar’ın öldürülmesi, olay kapsamında müşteki tarafında olan Serhat T., Murat Y. ve Altan T.’nin silahla yaralanması ve daha pek çok olay hakkında bilgiler yer aldı.

Yaşanan olayların Ankara Emniyet’ine sıçramasıyla birlikte gündeme gelen olay, odak noktası olan Ayhan Bora Kaplan’ın kim olduğuna yönelik araştırmaları da beraberinde getirdi. Ayhan Bora Kaplan kimdir? Kaç yaşında? Nereli? Ne iş yapıyor? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı…

Ayhan Bora Kaplan Kimdir? Ne İş Yapıyor?

Ankara’da “Kaplanlar” isminde bir örgütün liderliğini yapmakla suçlanan Ayhan Bora Kaplan, 1971 tarihinde Erzurum’da doğdu. Ancak Ayhan Bora Kaplan nereli sorusuna yönelik Erzurum yanıtı verebilsek de çocukluğunun Ankara’da geçtiği bilinmektedir. Ayhan Bora Kaplan evli ve 4 çocuk babasıdır.

8 Eylül 2023 tarihinde yurt dışına (Almanya) gitmek üzereyken Esenboğa Havalimanı’na giden yolda Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınmıştır. Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında 61 şüpheli hakkında iddianame düzenlenirken 28 kişi ise tutuklandı. Kaplan hakkında çeşitli suçlarla birlikte iki cinayet suçuyla ağırlaştırılmış müebbet ve 169 yıl 6 aya kadar hapis cezası istenmektedir.

Ayhan Bora Kaplan Kaç Yaşında?

Ayhan Bora Kaplan kimdir sorusunu kısaca yanıtladıktan sonra şahıs ile ilgili diğer araştırma sorgularını yanıtlayalım. Kaplan hakkında en çok merak edilen soru ise bu kişinin kaç yaşında olduğudur. Ayhan Bora Kaplan kaç yaşında? İşte yanıtı…

Ayhan Bora Kaplan 2024 yılı itibariyle 53 yaşındadır. Erzurum’da doğan Kaplan’ın çocukluğu Ankara’da geçmiştir.

Ayhan Bora Kaplan Kimdir 2

Ayhan Bora Kaplan Nerelidir?

Ayhan Bora Kaplan kimdir sorusuyla birlikte ilgili kişinin nereli olduğu da merak edilmektedir. Bu konuya dair bilgileri paylaşalım…

Kaplan aslen Erzurumludur ve orada doğmuştur. Ancak çocukluğu Ankara’da geçmiştir. Ayhan Bora Kaplan Erzurum’un neresinden sorusunun yanıtı ise henüz bilinmemektedir.

Ayhan Bora Kaplan Kimdir 3

Ayhan Bora Kaplan Soruşturması Hakkında

Ayhan Bora Kaplan kimdir sorusuyla birlikte en çok bu olay hakkında soruşturma detayları merak ediliyor. “Kaplan” suç örgütünün lideri olmakla suçlanan ve 169 yıl 6 aya kadar hapsi istenen Ayhan Bora Kaplan soruşturması ve nasıl Ankara Emniyeti’ne sıçradığı hakkında özet bilgiler…

Ayhan Bora Kaplan, geçtiğimiz yıl Ankara Esenboğa Havalimanı’na giderken Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınmıştır. Müşteki Erkan D.’nin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifadelerle başlayan soruşturma kapsamında 28 kişi tutuklandı ve 61 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı.

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasına yönelik en son olayın Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne sıçramasıyla birlikte bu olay gündeme geldi. Ankara Emniyeti’ndeki bazı polislerin suç örgütüyle bağlantılı olduğu iddia edilirken EGM tarafından başlatılan idari soruşturma sonrasında 11.10.2023 tarihinde 9 polis açığa alındı. Ankara Emniyeti eski Asayiş Şube Müdürü ve Ankara Emniyeti eski Silah ve Patlayıcı Maddeler Şube Müdürüne ek olarak 2 komiserin de açığa alınanlar arasında olduğu öğrenildi.

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasının iki numaralı ismi olduğu bilinen Serdar Sertçelik’in M7 koduyla gizli tanık yapılarak 19 sayfa ifade vermesi ve sonrasında ev hapsindeyken yurt dışına kaçmaya çalışması, yaşanan bu gelişmelerin tekrar gündeme gelmesini sağladı.

Sertçelik, yurt dışına kaçtıktan sonra katılmış olduğu bir YouTube kanalında gizli tanık olduğunu ve polisler tarafından ifadelerinin yönlendirildiğini iddia etti. Aynı zamanda Sertçelik, polislerce bazı eski bakanlar, mevcut bakanlar ve birtakım siyasilere dair ifade vermeye zorlandığını öne sürdü. 

Bu iddiaların ardından daha önce açığa alınmış olan Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü ve yardımcısı Kerem Öner – Şevket Demircan’ın evlerinde savcılık talimatıyla arama yapıldı. Çeşitli suçlarla devam eden soruşturmaya yönelik şüphelilerin evlerindeki dijital materyallere el konulması amacıyla yapılan arama sonucunda soruşturmaya kısıtlama kararı geldi.

Ayhan Bora Kaplan Kimdir 6

Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Neden Görevden Alındı?

Ayhan Bora Kaplan kimdir sorusunu soran okuyucular, aynı zamanda soruşturmanın detaylarını da merak ediyor. Son olarak Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı’nın da aralarında bulunduğu 3 kişinin görevden alınması, gelişen olayların Türkiye gündeminde yer almasını sağladı. Ayrıca MHP lideri Bahçeli ve İçişleri Bakanı Yerlikaya’nın açıklamaları da soruşturmanın gündemde olmasını sağladı.

Gizli tanık Serdar Sertçelik’in iddiaları sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve MİT Başkanı İbrahim Kalın’ı sürpriz bir gelişmeyle Beştepe’de kabul etti. Tüm bu gelişmeler sonrasındaysa Ankara Emniyet’inden 3 kişi görevden alındı.

Aralarında Ankara Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Murat Çelik’in de yer aldığı şüphelilerin evlerinde yapılan aramayla soruşturma derinleşirken, soruşturmaya dair kısıtlama kararı getirildi.

Sıkça Sorulan Sorular

Ayhan Bora Kaplan kimdir sorusuna yönelik olarak diğer merak edilenler şu şekildedir:

1- Ayhan Bora Kaplan kaç yıl ceza aldı?

Ayhan Bora Kaplan olayı ve soruşturmasında, 2 cinayet suçuyla ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli suçlamalarla birlikte toplamda 169 yıl 6 aya kadar hapsi istenmektedir. Ancak soruşturma henüz tamamlanıp dava kesin karara çıkmadığından dolayı henüz netleşmiş bir ceza kararı bulunmamaktadır.

2- Ayhan Bora Kaplan aslen nerelidir?

Ayhan Bora Kaplan aslen Erzurumludur. Ancak çocukluğundan itibaren Ankara’da yaşamıştır.

Muhabir: Duygu Tekin