İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya'nın partisinden istifa ederek CHP'ye geçmesi üzerinden CHP'yi eleştirdi. Milletvekili transferi yapmakla suçladığı CHP kanadından Genel Başkan Dervişoğlu'na yanıt gecikmedi. Üzerlerine atıl başlıklara bugün TBMM'de basın toplantısı düzenleyerek yanıt veren CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, "Biz hiçbir partiden milletvekili transferi yapmıyoruz. Bizim bir sayıya, belli miktarda milletvekiline ihtiyacımız yok. Bir transfer değil istifa ediyor partilerinden" dedi. 

"VEFASIZLARA MAKAM VERMİŞİZ"

İYİ Parti Genel Başkanı Musavat Dervişoğlu, partisinden istifa edip CHP’ye geçiş yapan milletvekilleriyle ilgili açıklama yaptı. Parti değiştiren isimleri "vefasız" olarak tanımlayan Dervişoğlu, "Onlarca liyakat sahibi arkadaşımız, sorumluluk üstlenmek üzere görev beklerken biz bu sorumluluğu taşıyamayacak vefasızlara makam ve mevki vermişiz. Bizi ilgilendiren asıl mesele milletvekili transferlerinin Güneş Motel pazarlıklarını aratmayacak bir arsızlıkla ve siyasi ahlaktan nasiplenmemiş bir pervasızlıkla yapılmış olmasıdır" ifadelerini kullandı.

Musavat Dervisoglu Iyi Parti Genel Baskanligina Adayim 2Pwm

"PARTİLERİNDEN İSTİFA EDİYORLAR"

Mecliste düzenliği basın toplantısı ile CHP safları için konuşan Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, birçok partiden başvurular aldıklarını dile getirdi. Başarır, “Bunu çok ciddi bir şekilde değerlendiriyoruz, hepsini de almıyoruz. Yürüdüğümüz yolda, bu ülkenin aydınlık geleceğine katkı sağlayan milletvekili ve akademisyenleri partimize katılıyor çok memnun oluyoruz. Orada gördüğümüz eğitimiyle, duruşuyla değerli arkadaşlarımız katılmak istiyor, değerlendiriyoruz. Bir transfer değil, istifa ediyorlar partilerinden, CHP'ye de katılıyorlar. O yüzden Sayın Genel Başkan, durumu böyle değerlendirmeli.” şeklinde konuştu.

GÜNEŞ MOTEL SENDROMU NEDİR?

Güneş Motel Olayı veya 11'ler Olayı, 1977 yılı sonunda, 1977 Türkiye genel seçimlerinde Adalet Partisi'nden milletvekili seçilen 11 vekilin partilerinden istifa ederek Cumhuriyet Halk Partisi'ne destek vermesini ifade eden olaydır. 

Muhabir: DUYGU TEKİN